Přeskočit na obsah

Galero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arcibiskup Giovanni Colombo v roce 1965 se zeleným arcibiskupským galerem.

Galero je typ pastýřského klobouku, který byl užíván římskokatolickými duchovními.[1] Po druhém vatikánském koncilu je užití galera omezeno na použití v rámci církevní heraldiky.

Papež Inocenc IV. daroval kardinálskému kolegiu roku 1245 privilegium užívání červeného pastýřského klobouku, které dalo základ galeru na prvním lyonském koncilu.

Papež galero umisťoval během konsistoře na hlavu nových kardinálů. Po druhém vatikánském koncilu jim klade na hlavu biret.

Charakteristika

[editovat | editovat zdroj]

Galero používali kardinálové zvláště ve středověku. Na rozdíl od Saturna, se galero používalo i během liturgie. Barva kardinálského galera je červená, arcibiskupům a biskupům je vyhrazeno zelené, preláti mohli užívat fialové. Má velmi široké okraje dosahující dokonce až obrys ramen nositele. Má bohatě zdobené střapce, tak jak je zachycuje církevní heraldika, kde se nachází jeho jediné aktuální uplatnění, od roku 1969.[2]

Používání galera bylo instrukcí papežského státního sekretariátu Ut sive sollicite v roce 1969 omezeno pouze na heraldické použití (bylo zakázáno jeho oblékání). Je součástí schémat všech erbů katolických duchovních. V černé barvě pro kněze, fialové pro preláty, v zelené pro arci/biskupy a červené pro kardinály.[2]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Galero na anglické Wikipedii.

  1. Galero [online]. slovnik-cizich-slov.abz.cz/ [cit. 2020-06-28]. Dostupné online. 
  2. a b Ut sive sollicite [online]. shetlersites.com [cit. 2020-06-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]