Vyspělá země

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Index lidského rozvoje států světa podle OSN
Vysokopříjmové ekonomiky světa (modrá) podle Světové banky

Vyspělá země je taková země, která má, ve srovnání s méně vyspělými zeměmi, vysoké HDP na hlavu, rozvinutou energetiku, strojírenský a chemický průmysl. Má nízký podíl těžby nerostných surovin. Převažuje zpracovatelský průmysl a je rozvíjena věda a technika. Zemědělství je druhořadé, avšak nezanedbatelné s moderní základnou. Mezi další charakteristiky ekonomicky vyspělých zemí patří:

Mezi vyspělé země se obvykle neřadí země, jejichž bohatství je založeno pouze na těžbě a vývozu nějaké komodity, a přitom nejsou adekvátně rozvíjeny ostatní složky hospodářství, nebo státy, v nichž je bohatství velmi nerovnoměrně rozloženo. Mezi takové země patří státy Blízkého východu, jejichž bohatství je založeno jen na vývozu ropy. (např.: Bahrajn, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie)

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Země považované za vyspělé leží obecně na severní polokouli v Severní Americe (USA a Kanada), v Evropě (např. státy Evropské unie), v Asii Japonsko, tzv. Asijští tygři (Jižní Korea, Tchaj-wan), Izrael a v Oceánii (Austrálie a Nový Zéland).

Index lidského rozvoje[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Index lidského rozvoje.

Kromě čistě ekonomického posouzení vyspělosti země existuje ještě ukazatel jménem index lidského rozvoje. Index lidského rozvoje (anglicky: Human development index, HDI) je pokus o vyjádření kvality lidského života, za pomoci porovnání údajů o chudobě, gramotnosti, vzdělání, střední délky života, porodnosti a dalších faktorů, který vypracovává Organizace spojených národů ( O S N ). Používá se pro měření potenciální sociální prosperity. Index vymyslel v roce 1990 pákistánský ekonom Mahbub al Hak a od roku 1993 jej OSN používá ve své každoroční zprávě.

Související články[editovat | editovat zdroj]