Laik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: hudební skupinu Laik.

Laik (z řeckého laos - lid) je obecně osoba ve vztahu k určitému tématu nezasvěcená, v něm odborně nevzdělaná (např. v medicínské problematice je laik člověk bez lékařského či zdravotnického vzdělání).

V katolické církvi pojem označuje osobu, která nemá svěcení. V různých kontextech se někdy používá i užší vymezení, které z pojmu laik vyřazuje příslušníky řeholních společenství, nicméně soudobé kanonické právo se v současné době omezuje pouze na širší vymezení.

Role laiků v církvi[editovat | editovat zdroj]

V prvotní církvi byly hranice mezi laiky a kněžími značně neostré. Žili podobným způsobem života (dokonce i biskupové mohli mít rodinu) a řadu činností, které jsou dnes zcela (tedy alespoň za normálních okolností) vymezeny kněžím, dělali běžně i běžní věřící. Postupem času ale docházelo k diferenciaci, kdy se kněží vydělovali jako zvláštní vrstva, která získávala stále větší podíl na řízení církve (tzv. klerikalizace) a odlišovala se i zvláštním způsobem života (např. povinným celibátem), zatímco laici se stávali v náboženských souvislostech víceméně pasivně vedenými věřícími.

Toto rozdělení dosáhlo svého vrcholu na konci středověku a bylo prudce odmítnuté reformací (například přijímání kalicha pro laiky u husitů, či radikální odmítnutí jakékoliv hierarchie u velké části reformovaných církví). Za určitý viditelný bod obratu v tomto trendu je možno považovat Druhý vatikánský koncil a vydání nového Kodexu kanonického práva v roce 1983, kteréžto události výrazně posílily roli laiků v církvi a omezily rozlišování mezi laiky muži a laiky ženami, jde však spíše jen o nápadné právní vyjádření dlouhodobějšího procesu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]