Profesionál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Profesionál (rozcestník).

Profesionál (z latinského professio a to z latinského profiteor) je člověk, který za svou práci pobírá peněžní honorář[zdroj?] a je pro činnost v daném oboru kvalifikován buď praxí a/nebo odborným vzděláním.[zdroj?] Lidově se říká profík neboli profesionál rovněž lidem, kteří něco dělají velmi dobře, byť za to nejsou přímo placeni.[zdroj?] Naopak za profesionály nebývají zpravidla označováni[zdroj?] jedinci, kteří jsou sice za svou pracovní činnost finančně odměněni, ale jejich kvalifikace je prakticky nulová, jako jsou např. pomocníci, brigádníci, podavači, učni, studenti na praxi atp.

Přesným opakem profesionála je amatér jakožto osoba, která za svou práci nepobírá žádný finanční honorář.[zdroj?] Lidem, kteří za svou práci pobírají jiný než peněžní honorář nebo kteří svou práci vykonávají jen na část úvazku, se také říká poloprofesionálové.[zdroj?]

Český stát profesionály v některých oborech výrazně reguluje prostřednictvím tzv. řemeslných, vázaných a koncesovaných živností. Mnohem menší a více formální kontrola pak probíhá u živností volných.

Profesionálové se dělí do tří kategorií na:

  1. zaměstnance s pravidelným příjmem,
  2. nezávislé profesionály na volné noze a
  3. podnikatele, kteří jsou často zároveň i zaměstnavateli.

Zejména pro nezávislé profesionály, živnostníky a drobné podnikatele je typické a zároveň velmi výhodné vytváření cechů a profesních organizací.

V češtině (i v jiných jazycích) je slovo profesionál a profesionální přetěžováno:[zdroj?] profesionály samy sebe nazývají firmy a právnické osoby[kdo?] nebo v rámci marketingu za profesionály označují věci, u kterých není žádná souvislost s jejich prací nebo dokonce finanční odměnou za ni (20palcový profesionál (o monitoru), profesionální operační systém, profesionální fotopapír, …). Slovo profesionál (resp. professional) je součástí označení některých produktů (jistá dodávka, mrazicí box, hosting, …). To je poněkud zjednodušující pojetí, nerespektující podstatu profesionality jakožto mimořádné kvality výkonu jakékoliv práce.[zdroj?] Podrobněji v hesle Profesionalita.

Příklady profesních sdružení, organizací a cechů[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]