Kalich (nádoba)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalich ze sakristie Ipatěvského kláštera v Kostromě ve středním Rusku

Kalich (latinsky calix) původně typ kráteru – dvouuché antické nádoby různé velikosti, určené k míšení vína s vodou, také k jeho pití.

V křesťanství ustálený pojem pro litugickou nádobu, to znamená pro předmět užívaný při bohoslužbě. Kalich naplněný vínem podle evangelií Ježíš Kristus podal svým učedníkům při Poslední večeři se slovy budoucí modlitby "Vezměte a pijte z něho všichni...". Kalich se užívá společně s paténou. Kalich se stal symbolem husitů a dalších skupin náboženské reformace, protože symbolizoval přijímání podobojí všech věřících - tedy nejen chleba, ale i vína. Odtud také pochází alternativní pojmenování husitů kališníci nebo stoupenci kalicha.

Typy a tvary[editovat | editovat zdroj]

Kalich se skládá ze tří částí: noha (latinsky pés) je tvořena patkou (kruhovou, laločnatou, či ozdobně vykrajovanou) a dříkem, na němž je kulovitý či zploštělý ořech (latinsky nodus), někdy mezi dvěma prstenci, a kupa (číše, latinsky cuppa), která často bývá vložena do ozdobně probíjeného či tepaného koše. Paténa je kruhový talířek s mezikružím, často značeným křížem. Paténa patřičná ke kalichu má mít kruhovou prohlubeň tak velkou, aby přesně zapadla do obvodu kalicha. Ve středověku se ještě ke kalichu užívala dvojice rourek na víno. Typy kalicha:

  • dvouuchý, lat. ansatus (středověký, sváteční)
  • pontifikální, honosně zdobený, vysoký 25 - 28 cm, je určen pro slavnostní (pontifikální) bohoslužbu společně s pontifikálním oděvem kněze,
  • všednodenní, menší cca 20 až 24 cm vysoký
  • utrakvistický (reformační) - určený k přijímání podobojí, nemusí být z drahého kovu a může mít objem až 2 litry, mívá také víčko
  • pravoslavný - často velký o objemu 1 litru, může mít tvar květu (dole zúžený)

Materiály[editovat | editovat zdroj]

Kalich určený k liturgii se dotýká svaté substance (vína, tj. Krve Kristovy), náleží ke skupině svatých nádob (latinsky "vasa sacra"), a proto má být podle církevních předpisů zhotoven z drahocenných materiálů, zlatý nebo stříbrný a pozlacený, nebo řezaný z drahokamu. Pokud je v chudém kostele zhotoven z obecného kovu, měl by být alespoň pozlacený či postříbřený. nejhonosnější kalichy bývaly řezané a broušené z onyxu (například z dómu sv. Marka v Benátkách), ale také například z horského křišťálu. Pouze výjimečně může být kalich z obyčejných rozbitných materiálů, jako je sklo nebo keramika. Od konce 20.století se předpisy lokálně přestávají dodržovat, například u augustiniánů na Starém Brně užívají kalich keramický.

Výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Eucharistické kalichy byly často velmi bohatě zdobeny tepanými či rytými medailony s ornamenty a s výjevy ze života Kristova (kalich pašijový), ze života Mariina (kalich mariánský), či s postavami svatých.V českých zemích jsou častým námětem postavy českých patronů (například kalich svatováclavský nebo s výjevy ze života sv. Jana Nepomuckého). Dále se zdobily a zdobí niellem, emailem či vykládají drahokamy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Joseph BRAUN, Das christliche Altargerät in seinem Sinn und Entwicklung. München 1932

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]