Rumunská řeckokatolická církev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řeckokatolická katedrála v Blaji

Rumunská řeckokatolická církev (rumunsky Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică) je jedna z východních katolických církví, která používá byzantský ritus a uznává papeže v Římě. Je ve společenství s Římskokatolickou církví. Liturgickým jazykem církve je rumunština. V jejím čele stojí patriarcha v Blaji. Na celém světě má asi 0,7 miliónů příslušníků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1687 císař Leopold I. připojil Panonskou pánev do své říše. Od roku 1693 zde mezi ortodoxními křesťany působily jezuitské misie. Jejich snahy vedly k tomu, že v roce 1698 metropolita Atanasie v Sedmihradsku přijal unii s Římem a v roce 1700 ji potvrdila synoda biskupů. Území nejprve bylo pod správou Ostřihomského arcibiskupství. Teprve papež Pius IX. ustanovil v roce 1853 vlastní církevní provincii pro rumunskou řeckokatolickou církev s metropolitním biskupstvím a třemi podřízenými biskupstvími.

Po první světové válce připadlo Sedmihradsko roku 1920 Rumunsku a v roce 1940 mělo pět diecézí s 1500 kněžími a 1,5 miliónem věřících. Když v roce 1948 začal v Rumunsku vládnout komunismus, byla unie s Římem ještě téhož roku formálně zrušena a církev byla sjednocena s rumunskou pravoslavnou církví. Biskupové a další představitelé, kteří se tomuto rozhodnutí nepodřídili, byli zatčeni.

Po pádu komunismu v roce 1989 byla v následujících soudních procesech řeckokatolická církev obnovena a 14. března 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. pět nových biskupů.

Přehled diecézí[editovat | editovat zdroj]

V Rumunsku má církev arcibiskupství Alba Iulia și Făgăraș se sídlem v Blaji a čtyři biskupství (Oradea, Kluž, Lugoj, Maramureș). Kromě Rumunska má církev jedno biskupství ve Spojených státech (Canton, Ohio).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rumänische griechisch-katholische Kirche na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]