Arcidiecéze ostřihomsko-budapešťská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála Panny Marie a sv. Vojtěcha v Ostřihomi

Arcidiecéze ostřihomsko-budapešťská (latinsky Archidioecesis Strigoniensis-Budapestinensis) je římskokatolická arcidiecéze v Maďarsku. Pod církevní správu arcibiskupství spadá oblast mezi městy Ostřihom a Budapešť.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Arcidiecéze ostřihomská.

Předchůdcem Arcidiecéze ostřihomsko-budapešťské byla Arcidiecéze ostřihomská. Byla nejstarším arcibiskupstvím v Uhrách, založena v roce 1000 Štěpánem I. Svatým a byla nadřízena ostatním uherským biskupstvím. Po připojení dnešního Slovenska k Uhrám bylo církevně z Ostřihomi spravováno také jeho území. Rovněž po vzniku druhého uherského arcibiskupství - Kaločského, si zachovalo ostřihomské arcibiskupství v Uhrách svou vedoucí roli. V roce 1279 získávají ostřihomští biskupové titul Primas Hungariæ (primas Uherska), jsou tedy hlavou katolické církve v Uhersku. V roce 1543 v důsledku tureckých nájezdů bylo sídlo arcidiecéze přesunuto do Trnavy; později arcibiskup, vzhledem k tomu, že plnil také státní povinnosti, sídlil převážně v Bratislavě. V roce 1776 z arcibiskupství na podnět Marie Terezie papež Pius VI. vyčlenil Diecézi banskobystrickou, rožňavskou a spišskou. Do Ostřihomu se sídlo vrátilo v roce 1820 na příkaz arcibiskupa Alexandra Rudnaye. Po první světové válce, rozpadu Uherska a vzniku Československa, se většina území diecéze dostala mimo území Maďarska. Došlo k rozdělení diecéze. Ta část, která se dostala na území Československa, byla vyčleněna do samostatné apoštolské administratury, která byla podřízena přímo Svatému stolci. Poměry byly upraveny až v roce 1977, kdy na území Slovenska vznikla Arcidiecéze trnavská. 31. května 1993 se změnilo jméno Arcidiecéze ostřihomské na Arcidiecézi ostřihomsko-budapešťskou.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Arcidiecéze zaujímá území o rozloze 1543 km², na němž žijí více než dva milióny obyvatel (2 094 000 obyvatel v roce 2003), z toho 60 % je katolíků (celkem asi 1 258 000 osob). Člení se na 16 děkanátů a celkem 151 farností (údaj z roku 2004). V čele stojí arcibiskup Péter kardinál Erdő.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]