Federace Mali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Federace Mali
Federation du Mali
 Francouzský Súdán
 Senegalská republika (autonomní)
1959–1960 Mali 
Senegal 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
rozloha:
1 436 190 km²
obyvatelstvo
počet obyvatel:
6 900 000 (v roce 1960)
státní útvar
vznik:
17. leden 1959 (ustavení v rámci Francouzské unie)
zánik:
20. srpen 1960 (rozpad na Senegal a Mali)
státní útvary a území
předcházející:
Francouzský Súdán Francouzský Súdán
Senegalská republika (autonomní) Senegalská republika (autonomní)
následující:
Mali Mali
Senegal Senegal

Federace Mali byl krátkodobě existující stát v Africe. Vznikl 17. ledna[1] 1959 jako unie mezi Senegalem a Mali, tehdy známém jako Francouzský Súdán. Zcela nezávislým na Francii se stal 20. června 1960.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před vyhlášením Federace[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1957 založil Léopold Sédar Senghor v Dakaru Africký konvent (Convention Africaine), který měl koordinovat blížící se dekolonizaci Francouzské západní a Francouzské rovníkové Afriky. Strana se příštího roku přeměnila v Pokrokovou senegalskou unii (Union Progressiste Senegalaise), jež byla sekcí Strany afrického přeskupení.

Na základě nové Ústavy Francouzského společenství si mohly jednotlivé kolonie vybrat mezi přidružením k Francii nebo samostatností. Francouzský Súdán vyhlásil autonomii 24. listopadu 1958, Senegal o den později.

Jednání o vytvoření Federace Mali probíhalo v prosinci 1959 v Bamaku. Očekávalo se, že k Senegalu a autonomnímu Súdánu přistoupí i Dahome a Horní Volta. Formálně byla federace vyhlášena 17. ledna v Dakaru, ale Dahome a Horní Volta ze svazku vystoupily.

Cesta k nezávislosti a k rozpadu[editovat | editovat zdroj]

V březnu 1959 byla vytvořena nová vládnoucí Strana africké federace (Parti de la Federation Africaine). Ve volbách o měsíc později se stal předsedou vlády Modibo Keïta, jeho náměstkem Mamadou Dio a předsedou parlamentu Léopold Sédar Senghor. Vláda sídlila v Dakaru. Jednání o vyhlášení plné nezávislosti probíhalo od srpna 1958, ale korunováno úspěchem bylo až v Paříži 4. dubna 1960 podpisem smlouvy o předání pravomocí. Nezávislost byla vyhlášena 20. června.

Nový stát ale nepřežil už první zatěžkávací zkoušku. Během přípravy prezidentských voleb došlo ke sporům mezi představiteli Súdánu a Senegalu. Ten vyústil až ve vystoupení Senegalu a faktický rozpad federace dne 20. srpna. Vznikly tak dva nezávislé státy: Mali (dřívější Francouzský Súdán) a Senegal.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V. Liščák - P. Fojtík: Státy a území světa. Praha 1996, s.493.

Použitá literatura[editovat | editovat zdroj]

  • V. Albert: Senegal, Gambie. Praha 1967.