Rallye Dakar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rallye Paříž-Dakar nebo jinak také Dakarská Rallye a zkráceně pouze Dakar je každoroční závod off-road vozidel a motocyklů. Soutěž je organizována A.S.O. – Amaury Sport Organisation. Závodu se mohou zúčastňovat závodníci jak z řad profesionálů, tak i z řad amatérů, kteří běžně tvoří kolem 80 % zúčastněných.

I když oficiální název zní Rallye, jedná se spíš o vytrvalostní závod v terénu, kde se více používají upravené terénní speciály než klasické soutěžní vozy používané v závodech rallye. Většina měřených úseků vede těžkým terénem. Převážně sestávají z průjezdů písečnými dunami, blátem, travnatými pláněmi a skalními úseky. Délka etap se pohybuje od několika desítek kilometrů do stovek kilometrů denně.

Historie a trasa[editovat | editovat zdroj]

Mapa závodu v roce 2014.

Závod byl poprvé odstartován 26. prosince 1978, poté, co se v roce 1977 v poušti při dálkovém pouštním závodě Abidjan-Nice ztratil a 3 dny bloudil motocyklový závodník Thierry Sabine. Po této zkušenosti se rozhodl, že uspořádá dálkový závod napříč Afrikou. Založil T.S.O.Thierry Sabine Organisation. Původně vedl závod z Paříže ve Francii do Dakaru v Senegalu s přerušením při převozu přes Středozemní moře. Politická situace a další faktory však způsobily, že se trasa včetně startu a cíle časem měnila. Do roku 1994 trasa začínala v Paříži. Kvůli stížnostem starosty Paříže byl cíl přesunut z Avenue des Champs-Élysées do EuroDisneylandu. To také způsobilo, že organizátoři naplánovali v následujících letech Rallye do různých míst. V posledních ročnících vedla trasa rallye v Africe přes Maroko, Západní Saharu a po pastvinách a pouštích v Mauritánii. Etapy probíhající skrz Atar a přes písečné duny a kaňony v mauritánské oblasti Adrar jsou nejvíce dobrodružné ze všech maratónských závodů . V roce 2007 se konal zatím poslední ročník na Africkém kontinentě, jelikož v roce 2008 byl závod kvůli teroristickým útokům, ke kterým došlo týden před závodem v Mauretánii, zrušen. Následně byla soutěž od roku 2009 přesunuta do Jižní Ameriky, konkrétně do Argentiny a Chile, kdežto na původním místě vznikl závod Africa Eco Race. Do té doby nebyl cílovým městem Dakar jen čtyřikrát. V roce 2012 bylo k Argentině a Chile přidáno ještě Peru.

Hubert Auriol vyhrál v roce 1992 Dakar v kategorii automobilů po předchozím vítězství v závodu kategorie motocyklů a stal se prvním řidičem, který vyhrál závod na dvou i na čtyřech kolech. Jedním z nejúspěšnějších závodníků v kategorii kamionů se stal Karel Loprais, kterému se díky jeho 6 zlatým, 4 stříbrným a jedné bronzové medaili přezdívá „Monsieur Dakar“.

Mapa států, kterými kdy trasa soutěže probíhala. Oranžové jsou státy z neobvyklé trasy v roce 1992

Seznam tras rallye[editovat | editovat zdroj]

 • 1979–1980: PařížDakar
 • 1981–1988: Paříž – Alžír – Dakar
 • 1989: Paříž – Tunis – Dakar
 • 1990–1991: Paříž – Tripolis – Dakar
 • 1992: Paříž – Kapské Město
 • 1993: Paříž – Dakar
 • 1994: Paříž – Dakar – Paříž
 • 1995–1996: Granada – Dakar
 • 1997: Dakar – Agadez – Dakar
 • 1998: Paříž – Granada – Dakar
 • 1999: Granada – Dakar
 • 2000: Dakar – Káhira
 • 2001: Paříž – Dakar
 • 2002: ArrasMadrid – Dakar

Vozidla a kategorie[editovat | editovat zdroj]

Ruská jednička v kategorii kamionů – Kamaz

Dvě základní soutěžní kategorie Dakarské rallye byly motocykly a automobily (v rozsahu od bugin po malé náklaďáky), brzy byla pro motivaci a ocenění posádek velkých doprovodných náklaďáků zavedena kategorie kamiony, hodnocená původně i ve společné listině auto-camion. Mnoho výrobců automobilů využívá drsné prostředí rallye k testování svých vozidel a také z reklamních důvodů k demonstraci jejich odolnosti a spolehlivosti, i když sériové vozy jsou většinou velmi upravené. Původně v rallye dominovaly evropské užitkové vozy jako jsou Land Rover, Range Rover, Mercedes-Benz třídy G později nahrazeny typem Mercedes-Benz ML, Pinzgauer, MB Unimog a japonské Toyoty Land Cruiser. Ostatní výrobci přistoupili s těžce upravenými běžnými vozidly, jako je Rolls-Royce, Peugeot, Citroën a dokonce i Porsche. Například v roce 2002 obsahovala kategorie automobilů vozy značek Mitsubishi (Pajero/Montero), Nissan a Hyundai. Mercedes, Range Rover a sportovně upravené BMW se také zúčastnili, ale neobjevili se na vedoucích místech. Jean-Louis Schlesser postavil pro závod řadu vlastních dune buggy vozidel a několikrát s nimi závod vyhrál.

Nákladní vozy (T4 „Kamiony“ nebo „Nákladní“) obsazují výrobci Tatra, LIAZ (nyní Tedom Truck), Kamaz, MAN, DAF, GINAF, IVECO, Renault Kerax, a Mercedes-Benz Unimog. V 80. letech vyústila silná rivalita mezi jezdci DAF a Mercedes ke stavbám soutěžních speciálů se dvěma motory a více než 1000 hp (750 kW). Později zvýšily úroveň závodu vozy Tatra, Perlini a Kamaz.

KTM je nejpopulárnější a současně vedoucí motocykl, historicky kategorii vévodily i Honda, Yamaha a BMW. V současnosti jsou hlavními soupeři v kategorii vozidel Volkswagen, Mitsubishi a Nissan a v kategorii motocyklů jsou to Yamaha a KTM. Po roce 2000 bylo obnoveno soupeření v kategorii kamionů mezi výrobci DAF, Tatra, MAN a Kamaz.

Nehody[editovat | editovat zdroj]

V roce 1982 se syn britské premiérky Margaret Thatcherové společně se svým francouzským spolujezdcem Charlotte Verney a jejich mechanikem ztratili a byli po šest dnů pohřešováni. 9. ledna se trio oddělilo od konvoje vozidel po zastavení k provedení opravy porouchané řídící tyče. 12. ledna byli prohlášeni za pohřešované. Po rozsáhlém pátrání byl spatřen pátracím letounem C-130 Hercules Alžírské armády jejich bílý Peugeot 504 přibližně 50 km od trasy. Thatcher, Verney a mechanik byli nezraněni.

V roce 1986 zemřel při rallye organizátor a zakladatel této rallye Thierry Sabine po tragické havárii vrtulníku.

Český závodní speciál Tatra na Rally Dakar 2014.

Během závodu v roce 1988 zahynulo šest lidí. 10. 1. 1988 v nigerské desáté etapě DjadoAgadez havaroval krátce po startu kamion DAF 95X2 Turbotwin (se dvěma motory 11,6 l disponoval výkonem 726 kW), startovní číslo 601: při přejezdu trojice terénních vln rychlostí cca 170 km/h byl desetitunový kamion katapultován a po dopadu se několikrát převrátil. Řidič Theo Van de Rijt a druhý jezdec Chriss Ross přežili s těžkým zraněním, navigátor Kees Van Loevezijn zemřel (jeho sedadlo bylo vymrštěno čtyřicet merů daleko a spekulovalo se o tom, že spoluviníkem jsou bezpečnostní pásy kotvené do sedaček namísto do rámu). Vedení automobilky DAF ze závodu okamžitě odvolalo zbylé posádky a o dva dny později vydalo prohlášení, že se této rallye už nikdy nezúčastní. Téhož dne se u Arlitu ve zvířeném prachu čelně srazil Range-Rover s jiným vozem, řidič René Boubet přežil, navigátor Patrick Canado byl na místě mrtvý. 16. ledna v etapě TimbuktuBamako těžce havaroval motocyklista Jean-Claude Huger na BMW RT100, dva dny nato zemřel v nemocnici. 17. ledna krátce po startu z Bamako vběhla pod soutěžní toyotu francouzské posádky desetiletá malijská dívka Baye Sibi, zraněním podlehla krátce nato v nemocnici. V předposlední den soutěže pak vozidlo filmového štábu usmrtilo dívku v Mauritánii a téhož dne havarovalo i auto, ve kterém zahynul jeden novinář. Závodníkům bylo také vyčítáno, že rozpoutali požár, který způsobil paniku ve vlaku jedoucím mezi Dakarem a Bamako, kde bylo zabito více lidí.

V pondělí 10. ledna 2005 zemřel ve své vlasti v Alicante, španělský motocyklista José Manuel Pérez po nehodě, která se stala předešlý týden ve čtvrtek v průběhu 7. etapy. Druhý motocyklista během 2 dnů, Ital Fabricio Meoni, zahynul 11. ledna, během 11. etapy si při havárii na 184. kilometru zlomil vaz. Dvojnásobný vítěz soutěže (2001 a 2002), byl 11. motocyklista a 45. závodník, kteří zemřeli v celkové historii závodu. 13. ledna byla sražena pětiletá senegalská dívka pod kola servisního vozu při jízdě na hlavní silnici, což celkově zvýšilo počet mrtvých na 5.

9. ledna 2006 zemřel 41letý australský řidič motocyklu KTM Andy Caldecott na 250 km při vjezdu do 9. etapy mezi Nouakchott a Kiffa si při nehodě zlomil vaz, pouze pár kilometrů od místa, kde předešlý rok zahynul F. Meoni. Byla to Andyho třetí účast v závodu. Vyhrál třetí etapu závodu v roce 2006 mezi Nadorem a Er Rachidiou pouze několik dní před svou smrtí. 13. ledna zemřel desetiletý chlapec, který byl sražen projíždějícím vozem Lotyše Marise Saukanse při přecházení tratě, zatímco 14. ledna byl zabit dvanáctiletý chlapec projíždějícím podpůrným vozem.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Závod se stal předmětem kritiky z několika důvodů, hlavně pro dopady závodu na obyvatele zemí, přes které vede. Rallye je kritizována za to, že vede přes sporná, neosídlená území západní Sahary bez formálního projednání s hnutím Polisario, které rozhodnutím reprezentuje obyvatele Sahrawi. Po závodu začaly otázky ohledně formálního povolení od hnutí Polisario, od roku 2000 však směřují k tomu, že by to neměl být problém.

Po závodě v roce 1988, kdy byli v jeho průběhu zabiti 3 afričtí obyvatelé, PANA, tisková agentura se základnou v Dakaru napsal, že tato úmrtí byla „bezvýznamná pro průběh závodu“. Vatikánské noviny L'Osservatore Romano nazvaly závod „Vulgární přehlídka síly a bohatství v místech, kde lidé stále umírají hladem a žízní.“ Během roku 2002 protestovala na startu ve francouzském Arrasu francouzská politická strana Les Verts (Strana zelených) svým prohlášením, a označila závod jako „Kolonialismus, který je třeba vymýtit.“

Někteří místní obyvatelé kolem trasy závodu uvedli, že vidí omezené příležitosti zisku ze závodu, protože účastníci závodu utratí nějaké peníze za zboží a služby v místních ubytovacích kapacitách. Závodníci vytvářejí mohutná množství prachu na tratích a jsou obviňováni z toho, že srážejí a zabíjejí dobytek, a navíc někdy také obyvatele.

Seznam vítězů[editovat | editovat zdroj]

Rok Automobily Motocykly Kamiony Trasa
Řidič Vůz Řidič Motocykl Řidič Kamion
1979 Francie Alain Genestier Land Rover Francie Neveu Yamaha PařížDakar
1980 Švédsko Freddy Kottulinsky Volkswagen Francie Neveu Yamaha Alžírsko Ataouat Sonacome Paříž – Dakar
1981 Francie René Metge Land Rover Francie Auriol BMW Francie Villette ALM/ACMAT Paříž – Dakar
1982 Francie Claude Marreau Renault Francie Neveu Honda Francie Groine Mercedes-Benz Paříž – Alžír – Dakar
1983 Belgie Jacky Ickx Mercedes-Benz Francie Auriol BMW Francie Groine Mercedes-Benz Paříž – Alžír – Dakar
1984 Francie René Metge Porsche Belgie Rahier BMW Francie Lalleu Mercedes-Benz Paříž – Alžír – Dakar
1985 Francie Patrick Zaniroli Mitsubishi Belgie Rahier BMW Německo Capito Mercedes-Benz Paříž – Alžír – Dakar
1986 Francie René Metge Porsche Francie Neveu Honda Itálie Vismara Mercedes-Benz Paříž – Alžír – Dakar
1987 Finsko Ari Vatanen Peugeot Francie Neveu Honda Nizozemsko de Rooij DAF Paříž – Alžír – Dakar
1988 Finsko Juha Kankkunen Peugeot Itálie Orioli Honda Československo Loprais Tatra Paříž – Alžír – Dakar
1989 Finsko Ari Vatanen Peugeot Francie Lalay Honda kategorie nebyla vypsána Paříž – Tunis – Dakar
1990 Finsko Ari Vatanen Peugeot Itálie Orioli Cagiva Itálie Villa Perlini Paříž – Tripolis – Dakar
1991 Finsko Ari Vatanen Citroën Francie Peterhansel Yamaha Francie Houssat Perlini Paříž – Tripolis – Dakar
1992 Francie Hubert Auriol Mitsubishi Francie Peterhansel Yamaha Itálie Perlini Perlini Paříž – SirteKapské Město
1993 Francie Bruno Saby Mitsubishi Francie Peterhansel Yamaha Itálie Perlini Perlini Paříž – Dakar
1994 Francie Pierre Lartigue Citroën Itálie Orioli Cagiva Česko Loprais Tatra Paříž – Dakar – Paříž
1995 Francie Pierre Lartigue Citroën Francie Peterhansel Yamaha Česko Loprais Tatra Granada – Dakar
1996 Francie Pierre Lartigue Citroën Itálie Orioli Yamaha Rusko Moskovskich Kamaz Granada – Dakar
1997 Japonsko Kenjiro Shinozuka Mitsubishi Francie Peterhansel Yamaha Rakousko Reif Hino Dakar – Agades – Dakar
1998 Francie Jean-Pierre Fontenay Mitsubishi Francie Peterhansel Yamaha Česko Loprais Tatra Paříž – Granada – Dakar
1999 Francie Jean-Louis Schlesser Schlesser-Renault Francie Sainct BMW Česko Loprais Tatra Granada – Dakar
2000 Francie Jean-Louis Schlesser Schlesser-Renault Francie Sainct BMW Rusko Čagin Kamaz Paříž – Dakar – Káhira
2001 Německo Kleinschmidt Mitsubishi Itálie Meoni KTM Česko Loprais Tatra Paříž – Dakar
2002 Japonsko Hiroshi Masuoka Mitsubishi Itálie Meoni KTM Rusko Čagin Kamaz ArrasMadrid – Dakar
2003 Japonsko Hiroshi Masuoka Mitsubishi Francie Sainct KTM Rusko Čagin Kamaz MarseilleŠarm aš-Šajch
2004 Francie Stéphane Peterhansel Mitsubishi Španělsko Roma KTM Rusko Čagin Kamaz Clermont-Ferrand – Dakar
2005 Francie Stéphane Peterhansel Mitsubishi Francie Despres KTM Rusko Kabirov Kamaz Barcelona – Dakar
2006 Francie Luc Alphand Mitsubishi Španělsko Coma KTM Rusko Čagin Kamaz Lisabon – Dakar
2007 Francie Stéphane Peterhansel Mitsubishi Francie Despres KTM Nizozemsko Stacey MAN Lisabon – Dakar
2008 Závod zrušen z bezpečnostních důvodů den před startem
2009 Jihoafrická republika Giniel de Villiers Volkswagen Španělsko Coma KTM Rusko Kabirov Kamaz Buenos AiresValparaíso – Buenos Aires
2010 Španělsko Carlos Sainz Volkswagen Francie Despres KTM Rusko Čagin Kamaz Buenos Aires – Antofagasta – Buenos Aires
2011 Katar Nasser Al-Attiyah Volkswagen Španělsko Coma KTM Rusko Čagin Kamaz Buenos Aires – Arica – Buenos Aires
2012 Francie Stéphane Peterhansel Mini Francie Despres KTM Nizozemsko de Rooij Iveco Mar del Plata – Arica – Lima
2013 Francie Stéphane Peterhansel Mini Francie Despres KTM Rusko Nikolajev Kamaz Lima – San Miguel de TucumánSantiago de Chile
2014[1] Španělsko Nani Roma Mini Španělsko Coma KTM Rusko Karginov Kamaz RosarioSalta – Valparaíso
2015[2] Katar Nasser Al-Attiyah Mini Španělsko Coma KTM Rusko Mardějev Kamaz Buenos Aires – IquiqueBuenos Aires
2016[3] Francie Stéphane Peterhansel Peugeot Austrálie Price KTM Nizozemsko de Rooij Iveco Buenos Aires – Salta – Rosario
2017 Francie Stéphane Peterhansel Peugeot Spojené království Sunderland KTM Rusko Nikolajev Kamaz AsunciónLa Paz – Buenos Aires
2018 Španělsko Carlos Sainz Peugeot Rakousko Walkner KTM Rusko Nikolajev Kamaz Lima – La Paz – Cordóba
2019 Katar Nasser Al-Attiyah Toyota Austrálie Price KTM Rusko Nikolajev Kamaz Lima – Arequipa – Lima
2020 Španělsko Carlos Sainz Mini USA Brabec Honda Rusko Karginov Kamaz DžiddaRijádQiddiya
2021 Francie Stéphane Peterhansel Mini Argentina Benavides Honda Rusko Sotnikov Kamaz Džidda – Háil – Džidda

Česká stopa[editovat | editovat zdroj]

Česká účast v roce 2015[editovat | editovat zdroj]

Kamiony Automobily Motocykly Čtyřkolky
Aleš Loprais (MAN)[4] bez české účasti David Pabiška (KTM) bez české účasti
Martin Kolomý (Tatra) Jan Veselý (KTM)
Tomáš Vrátný (Tatra) Zdeněk Gottvald (Huqsvarna)
Martin Macík (Liaz) Milan Engel (KTM)
Ondřej Klymčiw (KTM)

Česká účast v roce 2016[editovat | editovat zdroj]

Kamiony Automobily Motocykly Čtyřkolky
Aleš Loprais (Iveco) [5] Miroslav Zapletal (Hummer) Ondřej Klymčiw (Husqvarna) bez české účasti
Martin Kolomý (Tatra) Martin Prokop (Toyota) David Pabiška (KTM)
Tomáš Vrátný (Tatra) Peter Jerie (Toyota) Milan Engel (KTM)
Martin Macík ml. (Liaz) Josef Macháček (buggy MD) Jan Veselý (KTM)
Jaroslav Valtr (Tatra) Dušan Randýsek (buggy Arctic cat) Rudolf Lhotský (KTM)
Robert Randýsek (MAN) Tomáš Ouředníček (Hummer)

Česká účast v roce 2017[editovat | editovat zdroj]

Kamiony Automobily Motocykly Čtyřkolky
Aleš Loprais (Tatra)[6] Martin Prokop (Ford) David Pabiška (KTM) Josef Macháček (Yamaha)
Martin Kolomý (Tatra) Ondřej Klymčiw (Husqvarna) Zdeněk Tůma (Yamaha)
Martin Macík (Liaz) Milan Engel (KTM) Tomáš Kubiena (KTM)
Karel Trněný (MAN) Petr Vlček (Husqvarna)
Lukáš Kvapil (Yamaha)
Rudolf Lhotský (KTM)

Seznam českých medailových úspěchů v kategorii kamionů[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlato Stříbro Bronz Jména a vůz Poznámka
1987 Stříbrná medaile K. Loprais, J. Krpec, R. Stachura, Tatra
1987 Bronzová medaile J. Moskal, J. Joklík, P. Záleský, LIAZ 1. místo v kategorii sériových kamionů
1988 Zlatá medaile K. Loprais, R. Stachura, T. Mück, Tatra
1988 Stříbrná medaile J. Moskal, F. Vojtíšek, P. Záleský, LIAZ
1990 Bronzová medaile Z. Kahánek, J. Havlík, J. Krpec, Tatra
1992 Bronzová medaile K. Loprais, R. Stachura, J. Kalina, Tatra
1994 Zlatá medaile K. Loprais, R. Stachura, J. Kalina, Tatra
1995 Zlatá medaile K. Loprais, R. Stachura, T. Tomeček, Tatra
1996 Stříbrná medaile K. Loprais, R. Stachura, T. Tomeček, Tatra
1996 Bronzová medaile L. Fajtl, J. Janoušek, F. Wurst, Tatra
1998 Zlatá medaile K. Loprais, R. Stachura, J. Čermák, Tatra
1999 Zlatá medaile K. Loprais, R. Stachura, J. Kalina, Tatra
1999 Bronzová medaile T. Tomeček, A. De Azevedo, L. Neubarthová, Tatra
2000 Stříbrná medaile K. Loprais, R. Stachura, P. Gilar, Tatra
2001 Zlatá medaile K. Loprais, J. Kalina, P. Hamerla, Tatra
2002 Stříbrná medaile K. Loprais, J. Kalina, P. Hamerla, Tatra
2003 Stříbrná medaile T. Tomeček, A. De Azevedo, J. Martinec, Tatra
2007 Bronzová medaile A. Loprais, P. Gilar, Tatra

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Loprais si spravil náladu, na Dakaru vyhrál poslední etapu. Celkově kralovali Španělé, Sport.cz, 2014-01-18
 2. Rallye Dakar 2015: Konečné výsledky. Auto.cz [online]. Dostupné online. 
 3. Výsledkový servis Rallye Dakar: 13. etapa - Valtr byl nejlepší [online]. Auto.cz [cit. 2016-01-16]. Dostupné online. 
 4. Na Dakaru bude devět českých posádek, Macháček nepojede. Aktualne.cz [online]. Dostupné online. 
 5. Sedmnáct českých posádek! Kteří Češi vyrazili na nebezpečný Dakar? [online]. iDNES.cz [cit. 2016-01-02]. Dostupné online. 
 6. Rallye Dakar 2017: Kolomý ohodil fanoušky bahnem. AUTO.CZ. Dostupné online [cit. 2017-01-02]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]