Iveco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Iveco
Právní forma akciová společnost
Založeno 1975
Zakladatel Bruno Beccaria
Sídlo Turín, Itálie
Klíčoví lidé Sergio Marchionne, Pierre Lahutte
Rozsah působení nadnárodní
Oblast výroby výroba
Produkty Lehké, střední, těžká nákladní vozidla, autobusy, autokary, motory, hasičská a terénní vozidla, vojenská technika
Obrat 10,8 miliardy €
Zaměstnanci 26461
Mateřská společnost CNH Industrial N.V.
Oficiální web http://www.iveco.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Iveco Stralis All Blacks na autodromu ve Vysokém Mýtě

Iveco je společnost zabývající se výrobou lehkých, středních a těžkých užitkových vozidel, autobusů (pod značkou Irisbus Iveco[zdroj?]), speciálních vozidel a motorů. Společnost patřila do skupiny Fiat Industrial a sídlí v Turíně. Dnes patří pod americkou[zdroj?] firmu CNH Industrial. Název je zkratkou pro Industrial vehicle corporation.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena v roce 1975 sloučením pěti evropských společností: Fiat Veicoli Industriali (Itálie), OM (Itálie), Lancia Veicoli Speciali (Itálie), Unic (Francie) a Magirus (Německo). Duchovním otcem této myšlenky byl tehdejší manažer Fiatu Bruno Beccaria. V roce 1990 získalo Iveco 60 % španělského výrobce nákladních vozů ENASA, který vyráběl pod značkou Pegaso, díky čemuž se rozšířily aktivity Iveca i na španělský trh. Společnost postupně rozšiřovala svou nabídku i na mimoevropské trhy. V roce 1999 došlo spolu se společností Renault VI k založení společného podniku Irisbus, který se v roce 2003 stal součástí skupiny Iveco. V současnosti vlastní Iveco tyto značky: Iveco, Iveco Powertrain (výrobce motorů), Iveco Magirus (výrobce požárních vozů, vlastní značky Iveco Ford Truck, Lohr Magirus, Iveco Mezzi Speciali, Camiva), Astra (těžká nákladní vozidla), Irisbus a další. Iveco je v současnosti jedním z největších světových výrobců nákladních automobilů. V roce 2007 vstoupilo na trh USA.

Začátkem roku 2007 byla česká firma Karosa (od roku 1999 je součástí Irisbusu) vyrábějící autobusy přejmenována na Iveco Czech Republic. Dne 26. 5. 2013 byla společnost Iveco Czech Republic přejmenována na IvecoBus.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]