Rallye Dakar 2009

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Macháček, vítěz kategorie quad

Rallye Dakar 2009 byl 31. ročník dálkové soutěže, která se poprvé v historii odehrával na jihoamerickém kontinentě, konkrétně ve státech Argentina a Chile.

Před startem[editovat | editovat zdroj]

mapka soutěže

Předchozí ročník byl z důvodu hrozby teroristického útoku zrušen. Poté ředitel soutěže Etienne Lavigne oznámil, že se soutěž přesune do Jižní Ameriky. Soutěž vedla z Buenos Aires přes Santiago de Chile zpět. Tento ročník byl náročný, odstopilo mnoho posádek. Na zástavu srdce zemřel motocyklista Pascal Terry. Na start bylo přihlášeno 217 motocyklů, 177 automobilů, 25 quadů a 81 kamionů. Závod měl obrovskou podporu místních fanoušků.

Etapy[editovat | editovat zdroj]

Etapa Datum Start Cíl
1. 3. leden Argentina Buenos Aires Argentina Santa Rosa
2. 4. leden Argentina Santa Rosa Argentina Puerto Madryn
3. 5. leden Argentina Puerto Madryn Argentina Jacobacci
4. 6. leden Argentina Jacobacci Argentina Neuquén
5. 7. leden Argentina Neuquén Argentina San Rafael
6. 8. leden Argentina San Rafael Argentina Mendoza
7. 9. leden Argentina Mendoza Chile Valparaíso
8. 11. leden Chile Valparaíso Chile La Serena
9. 12. leden Chile La Serena Chile Copiapó
10. 13. leden Chile Copiapó Chile Copiapó
11. 14. leden Chile Copiapó Argentina Fiambalá
12. 15. leden Argentina Fiambalá Argentina La Rioja
13. 16. leden Argentina La Rioja Argentina Córdoba
14. 17. leden Argentina Córdoba Argentina Buenos Aires

Motocykly[editovat | editovat zdroj]

Po osmé za sebou zvítězila značka KTM. Podruhé na ní Španěl Marc Coma. Ten vedl celou soutěž už od startu. Za začátku ho na rozdíl od soupeřů nepostihly defekty. I přes unikající olej a jeden pád si udržel vedení až do cíle. Druhý dojel vítěz posledního ročníku Francouz Cyril Despres. Třetí dojel další Francouz David Frétigne na motocyklu Yamaha. Ve stejném týmu soutěžil i Čech Martin Macek. Původně byl v kategorii sériových motocyklů, kterou vedl, ale po protestu na velikost brzdového kotouče byl přeřazen do kategorie Super production. Celkově dokončil na 24. pozici. Dalšími Čechy na startu byli Jan Froněk, který dojel 44. a David Pabiška 65. Dušan Randýsek odstoupil pro zranění kolene.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

  1. Marc Coma - KTM
  2. Cyril Despres - KTM
  3. David Frétigné - Yamaha
  4. David Casteu - KTM
  5. Hélder Rodrigues - KTM

Quady[editovat | editovat zdroj]

Čech Josef Macháček zvítězil již popáté. Z celkového počtu dorazilo do cíle pouze třináct. Macháček byl zpočátku druhý za Gonzálesem, ten ale později odstoupil. Náskok na Argentince Patronelliho byl přes dvě a půl hodiny. Druhý Čech Oldřich Bažina dokončil na páté pozici.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

  1. Josef Macháček - Yamaha
  2. Marcos Patronelli - Can-Am
  3. Rafał Sonik - Yamaha
  4. Hubert Deltrieu - Polaris
  5. Oldřich Bražina - Yamaha

Automobily[editovat | editovat zdroj]

Po sedmi letech nezvítězil tým Mitsubishi a teprve potřetí v celé historii neměl vůz na stupních vítězů. Zvítězil Jihoafričan De Villiers. Druhý byl Američan Mark Miller. Oba řídili vůz Volkswagen Touareg. Mitsubishi skončilo s vývojem vozu Pajero a představilo typ Lancer. Kvůli technickým problémům ale většina posádek vypadla. Za Volkswagen dlouho vedl Španěl Carlos Sainz, ale po havárii odstoupil. Třetí dokončil Američan Gordon s vozem Hummer H3. Dobré výkony předvedli i jezdci s vozy BMW X3. Úspěchem bylo i umístění Miroslava Zapletala s vozem Mitsubishi L200. Ten dojel sedmý a byl nejlepším pilotem Mitsubishi v cíli. Na 51. pozici dorazil Jiří Janeček s vozem Toyota Land Criuser.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

  1. Giniel de Villiers - Volkswagen
  2. Mark Miller - Volkswagen
  3. Robby Gordon - Hummer
  4. Ivar Erik Tollefsen - Nissan
  5. Krzysztof Hołowczyc - Nissan

Kamiony[editovat | editovat zdroj]

vítěz rus Kabirov na kamionu Kamaz

V první etapě dojel Aleš Loprais na páté pozici. Poté měl problémy s převodovkou a propadl se. Nakonec odstoupil před startem do poslední etapy. V páté etapě odstoupil Martin Macík s Liazem také kvůli převodovce. V déváté etapě vážně havaroval Tomáš Tomeček s Tatrou. Ale nikdo z posádky nebyl vážně zraněn. Druhý vůz z Letka racing team - Tatra Brazilce de Azeveda dojela šestá. Nejlepší pozici z českých jezdců - sedmé místo držel Marek Spáčil na soukromém Liazu. Ten odstoupil ve 12. etapě pro poruchu předního náhonu. První dvě místa obsadily posádky Kamazů v pořadí Kabirov a Čagin. Třetí dojel Gerard de Rooy na voze Ginaf.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

  1. Firdaus Kabirov - Kamaz
  2. Vladimir Čagin - Kamaz
  3. Gérard de Rooy - Ginaf
  4. Ilgizar Mardějev - Kamaz
  5. Franz Echter - MAN

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]