Land Rover

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Land Rover
Logo
Logo
Založeno 1978
Zakladatel British Leyland
Sídlo Coventry (do 2013)
Oblast činnosti automobilový průmysl
Mateřská společnost Ford Motor Company, Tata Motors, British Leyland a BMW
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Land Rover je značka britské automobilky Jaguar Land Rover, která se specializuje na automobily s pohonem všech kol.[1] Jaguar Land Rover s jeho centrálou ve Whitley, Coventry, byl koupen indickou automobilkou Tata Motors v roce 2008.[2]

Land Rover je druhá nejstarší značka s pohonem všech kol (po Jeepu).[3]

Jméno bylo původně použito společností Rover Company pro jeden specifický model, pojmenovaný jednoduše Land Rover, uvedený na trh v roce 1948. Po letech se označení vyvinulo ve značku zahrnující celou řadu modelů s pohonem všech kol, zahrnující Defender, Discovery, Freelander, Range Rover, Range Rover Sport a Range Rover Evoque. Automobily Land Rover jsou v současnosti montovány ve firemních továrnách v Halewood a Solihull a výzkum a vývoj sídlí ve výzkumných centrech v Gaydon a Whitley. V roce 2016 prodal Land Rover celosvětově 434 582 automobilů.[4]

Název Land Rover patřil původně automobilu z roku 1948 inspirovanému vojenským Jeepem – průkopníkovi terénních 4×4 vozidel pro civilní použití. Land Rover byl postaven na podvozku zmíněného Jeepu a díky kvalitní karoserii si vybudoval reputaci odolného vozidla i ve velice náročných podmínkách.

Land Rover Series 1
Land Rover 109 (1980)
Land Rover Freelander

První Land Rover byl představen v roce 1948 na autosalónu v Amsterdamu. Byl to model Series 1. Vyrobeno bylo 648 kusů, z čehož se do dnešní doby zachovalo jen 20 exemplářů. Land Rover Series 1 byl předchůdcem dnešních vozů SUV. Poté přišly modely Series 2 a Series 3. Dnes se tento vůz vyrábí pod jménem Defender. V roce 2007 prošel posledním faceliftem. Výroba skončila v roce 2016, následníkem má být nový Defender v roce 2018. Land Rover však má ve výrobě i model Range Rover. Dnes jde již o třetí generaci. Dále pak následovníka modelu Freelander – Land Rover Discovery Sport. Jedním z nejúspěšnějších vozů značky je Discovery. Dnes už je ve výrobě jeho pátá generace. Velký úspěch zaznamenal i Range Rover Sport. Autoři prvního modelu jsou Maurice Wilks a jeho bratr Spencer.

V roce 2004 byla představena studie Range Stormer. Podle Land Roveru jde o nejsportovnější model, jaký kdy společnost vyrobila. Byl na něm odprezentován systém Terrain Response, což byla v roce 2004 světová novinka. Tomuto patentu se dnes žádná automobilka nepřibližuje. V tomto systému je možno si vybrat pět režimů:

  1. Na cestu
  2. Sníh, led, bláto
  3. Vyježděné koleje
  4. Písek
  5. Kamení

Přesto je možno dobře jezdit např. s režimem písek i na sněhu. Ne však sníh pro jaký je určen mód 2 (hluboký). Tento mód je určený pro zdolávaní velkých odporů.

Modely[editovat | editovat zdroj]

Současně vyráběné[editovat | editovat zdroj]

Mimo výrobu[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jaguar Land Rover 2012 Overview [online]. Jaguar Land Rover, 14 June 2012. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Joint Venture, Subsidiary and Associate Companies: Jaguar Land Rover [online]. Tata Motors [cit. 2012-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. "Car Reviews – Road test – Jeep Patriot", Exchange and Mart, October 2007. Ověřeno k 2012-02-14. 
  4. http://www.tatamotors.com/investor/volumes/