British Leyland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
British Leyland
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení17. ledna 1968 (jako British Leyland Motor Corporation Ltd.)
Datum zániku1986
Osudpřejmenováno na Rover Group
PředchůdceLeyland Motors
SídloLongbridge (Austin Rover), Birmingham,
Cowley, Oxfordshire, West Midlands, Spojené království
Adresa sídlaLongbridge, Spojené království
Klíčoví lidéLord Donald Stokes
Michael Edwardes
Graham Day
Charakteristika firmy
Oblast činnostiStrojírenský
ProduktyMotorová vozidla následujících značek:
Austin
Land Rover
Leyland
MG
Jaguar
Mini
Morris
Rover
Triumph
Zaměstnanci250 000
Dceřiné společnostiLand Rover
Jaguar Cars
Unipart
Austin Motor Company
Leyland Bus
Leyland Trucks
Coventry Climax
Prestcold
Aveling-Barford
Některá data mohou pocházet z datové položky.

British Leyland byl konglomerát automobilového inženýrství a výroby založený v roce 1968 ve Spojeném království jako British Leyland Motor Corporation Ltd (BLMC). Stalo se tak po sloučení společností Leyland Motors a British Motor Holdings. Celý koncern byl v roce 1975 částečně znárodněn a britská vláda vytvořila holdingovou společnost, kterou v roce 1978 přejmenovala na kratší British Leyland, později známé jen pod zkratkou BL.[1][2] Celý holding zahrnoval velkou část britského automobilového průmyslu, který tvořil 40 procent britského trhu s automobily s kořeny sahajícími do roku 1895.[3]

Přestože původní koncern vlastnil portfolium ziskových značek jako byly především Jaguar, Rover, Land Rover a také nejprodávanější Mini, měl British Leyland problémovou historii, která nakonec vedla v roce 1975 k jeho zhroucení a následnému znárodnění.[4] Po velké restrukturalizaci a odprodeji dceřiných společností byl holding v roce 1986 přejmenován na Rover Group, který se stal později dceřinou společností British Aerospace a následně BMW. V roce 2005 byla na poslední zbytek společnosti, již pod názvem MG Rover Group, uvalena nucená správa a tím byla ukončena éra masové výroby automobilů britskými výrobci. Značky MG, Austin, Morris a Wolseley se staly součástí čínského koncernu SAIC, se kterým se MG Rover pokusil sloučit ještě před svým zhroucením.

Dnes značky Mini (ve vlastnictví BMW), Jaguar Land Rover (Tata Motors) a Leyland Trucks (Paccar), tři nejvýznamnější bývalé části British Leyland, stále aktivně fungují v automobilovém průmyslu. MG Motor (někdejší MG Cars), který vlastní SAIC, vyráběl automobily v původní továrně Rover Group v Longbridge v malém počtu do roku 2016. Poté výrobu kompletně přestěhoval do Číny a na území továrny zůstal již jen technologický institut. Některé další související části bývalého BL, jako je Unipart, nadále fungují nezávisle.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku British Leyland na anglické Wikipedii.

  1. Leyland Motors Limited [online]. [cit. 2019-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-01-02. 
  2. British Leyland Motor Corporation, Ltd. - British company [online]. [cit. 2018-12-31]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2 September 2018. 
  3. The politics of building cars. BBC News. 7 April 2005. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 9 October 2007. 
  4. Austin Rover Online. www.austin-rover.co.uk [online]. [cit. 2019-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-11-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]