San Miguel de Tucumán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
San Miguel de Tucumán
San Miguel de Tucumán – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška431 m n. m.
StátArgentinaArgentina Argentina
ProvincieTucumán
San Miguel de Tucumán
San Miguel de Tucumán
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha90,3 km²
Počet obyvatel605 767 (2020)[1]
Hustota zalidnění6 705,5 obyv./km²
Správa
Vznik1565
Oficiální webwww.smt.gob.ar
Telefonní předvolba0381
PSČT4000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Radnice

San Miguel de Tucumán je hlavní město nejmenší argentinské provincie Tucumán a má 549 tisíc obyvatel (i s okolím téměř 795 tisíc). Je známé jako „Zahrada republiky“ a je pátým největším městem Argentiny. Leží na severu země na svazích hor Aconquija a je vzdáleno 1311 km od hlavního města Argentiny Buenos Aires. Je obchodním centrem v zavlažované oblasti, která produkuje velké množství cukrové třtiny, rýži, tabák a ovoce.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Původ názvu Tucumán je sporný. Podle jedné verze název pochází údajně z kečuánského slova Yucuman („Místo, kde pramení řeky“). Jiné vysvětlení vychází z ještě dávnějších dob, před invazí Inků na toto území. Název by měl pocházet ze jména náčelníka původního kmene Diaguitů Tukumy („Tukma nao = Tukmův lid“). Třetí verze je, že název pochází od původních obyvatel kmene Lule, kteří také žili na tomto území a pojmenovali zemi podle brouka Tuku-Tuku.

Názvem San Miguel je míněn archanděl Michael.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno v roce 1565 španělským dobyvatelem Diego de Villarroel. Dne 9. července 1816 se konal ve městě kongres, na kterém byla vyhlášena Deklarace nezávislosti Argentiny na Španělsku a nadvlády jiných zemí.

Na konci 19. století začali do města hromadně přicházet přistěhovalci za Španělska, Itálie, Arabové a Židé. Ti začali měnit koloniální architekturu města. V roce 1900 byl ve městě založen rozsáhlý park o rozloze 400 hektarů ve stylu parků v Paříži a v Londýně. V květnu 1912 bylo ve městě otevřeno divadlo. V roce 2000 udělila argentinská vláda městu titul historického města Tucumán pro jeho důležitou roli v historii státu.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 2010 Argentina census.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]