Veterán (vozidlo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Volkswagen Transporter T1
MAN F8
Lanz HR 8
RT 125
Jaguar Mark 2 rok výroby 1964

Jako veterán (také oldtimer) bývá označováno vozidlo starší více jak 30 let, ačkoliv tato definice se konkrétní různí po celém světě. Jednoduchou obecnou definicí tak je: Starší vozidlo s dostatečně zajímavou historií aby bylo sběratelsky přitažlivé a bylo výhodnějšího ho skladovat, zrestaurovat a opečovávat než jej nechat sešrotovat/recyklovat.

V různých zemích světa existují asociace a kluby, které monitorují a vedou registrovaný seznam veteránů, kterým udělují legislativně uznávaný status veteránského vozidla. Pokud vozidlo splňuje Mezinárodní technický kodex FIVA může být jedním z klubů testováno na úrovni klubové a krajské testace.

Rozdělení vozidel dle kategorií[editovat | editovat zdroj]

Pro akce pořádané FIVA jsou vozidla tradičně rozdělena do následujících tříd:

Třída Název Rok výroby od Rok výroby do
A Ancestor < 1904 1904
B Veteran 1905 1918
C Vintage 1919 1930
D Post Vintage 1931 1945
E Post War 1946 1960
F - 1961 1970
G - 1971 1991 (aktuální rok - 30 let)[1]

Youngtimer[editovat | editovat zdroj]

Jako youngtimery bývají označována vozidla, která svým stářím 20-29 let ještě nedosáhla na status veterána ale mají sběratelský potenciál. Většinou se jedná o edice a varianty vozidel vyráběné v limitovaném počtu kusů nebo o sportovní verze ale výjimkou nejsou ani obyčejné modely, které jsou například ve velmi zachovalém stavu, často s malým nájezdem kilometrů. Větší zájem pak bývá o vozy prémiových značek.

Z vozidel se často stávají youngtimery pokud jejich počet aktivně provozovaných exemplářů výrazně klesne na minimum a díky nezájmu o jejich stav a krátkodobé ne-rentabilitě investice do oprav velká část takových vozů vymizí ze silnic. Často se toto projeví nárůstem hodnoty zbývajících kusů, jejich cena při prodeji přestane klesat a naopak začne stoupat.

Pro příklad: Škoda 746 se mezi lety 2000 - 2010 pohybovaly v nízké cenové hladině jako levné ojetiny. V letech 2011-2015 kdy už jejich počet díky šrotovnému a nezájmu klesl se dále protřídily na vozy bez hodnoty, které ve velké případě skončily zánikem v registru vozidel nebo naopak na vozidla hodná zachování, u nichž se vyplatilo dokončit například přepis u vozidel v polo-převodu zaplacením vysoké EKO daně. Výsledkem je to, že dochované vozy v originálním stavu mají nyní trend stoupající hodnoty a velká část z nich brzy bude moci přejít na status veterána.

Obecně jsou jako youngtimery aktuálně vnímány vozy jako například:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mezinárodní technický kodex FIVA 2015 :: FKHV ČR. www.fkhv.cz [online]. [cit. 2017-10-27]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]