Přeskočit na obsah

Senegal (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Senegal
Řeka v Daganě v Senegalu
Řeka v Daganě v Senegalu
Základní informace
Délka toku1 086 km
Plocha povodí441 000 km²
Průměrný průtokDagana 687 m³/s
SvětadílAfrika
Zdrojnice
Ústí
Protéká
MaliMali Mali
SenegalSenegal Senegal
MauritánieMauritánie Mauritánie
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Povodí Senegalu (Mauritánie 50,25%, Mali 34,59%, Senegal 8,80%, Guinea 7,80%)[1]
Povodí řeky a jejích zdrojnic
Povodí řeky a jejích zdrojnic
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Senegal (arabsky سينغال‎, francouzsky Sénégal) je řekaZápadní Africe na území Senegalu a Mauritánie, která po velkou část toku tvoří státní hranici mezi oběma zeměmi. Tok řeky od soutoku zdrojnic je dlouhý 1 086 km, pokud se měří od pramene řeky Bafing činí délka 1 790 km. Povodí má rozlohu přibližně 441 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Veletok vzniká u města Bafoulabé ve státě Mali soutokem řek Bafing a Bakoye. Obě zdrojnice pramení v Guineji a v krátkých úsecích tvoří hranici mezi Guineou a Mali. Na horním toku Senegalu je mnoho peřejí a vodopádů. Na středním a dolním toku teče převážně po rovině a ústí do Atlantského oceánu, přičemž vytváří deltu o rozloze 1 500 km². V ústí se nachází písečný práh.

Větší přítoky[editovat | editovat zdroj]

Největším přítokem Senegalu je řeka Falémé, která přitéká zleva zhruba 100 km po proudu od města Kayes, vtéká do Senegalu u města Bakel . Falémé je hraniční řekou mezi Senegalem a Mali. Další přítoky nejsou už tak velké a mají po většinu roku málo vody, nebo jsou vyschlé. Za zmínku stojí pouze tři pravostranné přítoky. Nejprve přibírá Senegal u Kayes řeku Kolimbiné. Zhruba 20 km nad ústím Falémé přijímá řeku Karakoro, která tvoří přirozenou hranici mezi Mali a Mauritánií. Dalším přítokem je řeka Gorgol odvodňující území na jihozápadě Mauritánie, na jejíž zdrojnici byla vybudována přehradní nádrž Foum Gleita sloužící k zavlažování. Stavba nádrže byla dokončena v roce 1988.[2] Výška hráze činí 38 m a celkový objem nádrže je 500 mil. m³.[2]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Podíl zdrojnic a přítoků na celkové vodnosti Senegalu[3]

Průměrný průtok řeky v Daganě během let 19031974 činil 687 m³/s.[4][pozn 1] Průtok Senegalu je během roku velmi rozkolísaný. Nejnižší množství vody má v květnu, kdy byl na dolním toku zaznamenán minimální průtok 4 m³/s.[4] Nejvyšších vodních stavů dosahuje v září a v říjnu. V tomto období na dolním toku protéká řekou až 3260 m³/s.[4] Vodní režim v současné době ovlivňuje přehrada Manantali, která v období sucha nadlepšuje průtok hlavní zdrojnice Senegalu.

Průměrné měsíční průtoky řeky ve stanici Dagana v letech 1903 až 1974:[4]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodopády Gouina Falls mezi městy Bafoulabé a Kayes v Mali

Vodní doprava je možná při velké vodě do města Kayes (888 km) a při malé vodě do města Podor (283 km). Řeka se také využívá k zisku vodní energie, zavlažování a rybářství. V ústí se nachází přístav Saint-Louis a na řece města Bafoulabé, Kayes a Bakel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Město Dagana se nachází na dolním toku Senegalu 207 km od jeho ústí do Atlantského oceánu

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mezinárodní povodí řek v Africe, Senegal
  2. a b AQUASTAT – Geo-referenced database of African dams [online]. [cit. 2019-04-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SENEGAL-HYCOS – Renforcement des capacités nationales et régionales d’observation, transmission et traitement de données pour contribuer au développement durable du bassin du Fleuve Sénégal [online]. [cit. 2020-02-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-12-28. (francouzsky) 
  4. a b c d GRDC Station Information – Dagana [online]. [cit. 2019-02-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]