Abdoulaye Wade

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abdoulaye Wade
Abdoulaye Wade (1).jpg
Narození 29. května 1926 (92 let)
Kébémer
Národnost Wolofové
Alma mater Lycée Condorcet
University of Franche-Comté
Zaměstnavatel Université Cheikh Anta Diop de Dakar
Ocenění Félix Houphouët-Boigny Peace Prize (2005)
velkodůstojník Řádu čestné legie
řád za zásluhy (Senegal)
velkokříž Národního řádu lva Senegalu
Grand Cross of the Order of Saint-Charles
Politická strana Demokratická strana Senegalu
Manžel(ka) Viviane Wade (od 1963)
Děti Karim Wade
Funkce Prezident Senegalu (2000–2012)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abdoulaye Wade (* 29. května 1926, Kébémer, Senegal) je bývalý prezident Senegalu.

Stejně jako většina senegalských intelektuálů získal vysokoškolské vzdělání ve Francii. Studoval v Paříži, Besançonu, Dijonu a Grenoblu. Získal doktorát z práva a ekonomických věd. Po návratu do Senegalu si otevřel právnickou firmu a také učil na dakarské universitě.
Jako konzultant pracoval pro Organizaci africké jednoty i Africkou rozvojovou banku.
Roku 1974 zakládá ilegálně Parti Démocratique Sénégalais (PDS – Senegalská demokratická strana). Po legalizaci jiných politických stran než vládnoucího Senegalského pokrokové svazu prezidenta Senghora čtyřikrát (v letech 1978, 1983, 1988 a 1993) neúspěšně kandidoval jako představitel opozice na nejvyšší státní funkci. Několikrát byl pod nejrůznějšími záminkami držen krátkodobě ve vazbě a často pobýval dobrovolně v zahraničním exilu.
Změny senegalské ústavy z března 1991 umožnili opozičním stranám participovat ve vládě. Wade se formálně stal ministrem, avšak v říjnu 1992 spolu s dalšími kolegy z PDS protestně vládu opustil, protože jako opoziční ministři byli z vládního procesu prakticky vyloučeni. V presidentských volbách roku 2000 ve druhém kole zvítězil nad úřadujícím presidentem Abdou Dioufem a stal se třetím senegalským presidentem a jeho francouzská žena první dámou Senegalu. Během svého prvního funkčního období se mu podařilo úspěšně utlumit snahy o odštěpení jižní senegalské provincie Casamance – dohoda se separatisty byla podepsána v prosinci 2004.
V březnu 2012 byl Wade v druhém kole prezidentských voleb poražen protikandidátem Macky Sallem, svým bývalým premiérem (2004-07), který upadl v nemilost a v roce 2008 založil stranu Republikánská aliance.

Prezident Senegalu
Předchůdce:
Abdou Diouf
2000-2012
Abdoulaye Wade
Nástupce:
Macky Sall