Abdoulaye Wade

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abdoulaye Wade
Abdoulaye Wade (1).jpg
Narození 29. května 1926 (93 let)
Kébémer
Národnost Wolofové
Alma mater Lycée Condorcet
University of Franche-Comté
Zaměstnavatel Université Cheikh Anta Diop de Dakar
Ocenění Cena míru Félixe Houphouët-Boignyho (2005)
velkodůstojník Řádu čestné legie
Řád za zásluhy
velkokříž Národního řádu lva Senegalu
velkokříž Řádu svatého Karla
Politická strana Demokratická strana Senegalu
Manžel(ka) Viviane Wade (od 1963)
Děti Karim Wade
Funkce Prezident Senegalu (2000–2012)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abdoulaye Wade (* 29. května 1926, Kébémer, Senegal) je bývalý prezident Senegalu.

Stejně jako většina senegalských intelektuálů získal vysokoškolské vzdělání ve Francii. Studoval v Paříži, Besançonu, Dijonu a Grenoblu. Získal doktorát z práva a ekonomických věd. Po návratu do Senegalu si otevřel právnickou firmu a také učil na dakarské universitě.
Jako konzultant pracoval pro Organizaci africké jednoty i Africkou rozvojovou banku.
Roku 1974 zakládá ilegálně Parti Démocratique Sénégalais (PDS – Senegalská demokratická strana). Po legalizaci jiných politických stran než vládnoucího Senegalského pokrokové svazu prezidenta Senghora čtyřikrát (v letech 1978, 1983, 1988 a 1993) neúspěšně kandidoval jako představitel opozice na nejvyšší státní funkci. Několikrát byl pod nejrůznějšími záminkami držen krátkodobě ve vazbě a často pobýval dobrovolně v zahraničním exilu.
Změny senegalské ústavy z března 1991 umožnili opozičním stranám participovat ve vládě. Wade se formálně stal ministrem, avšak v říjnu 1992 spolu s dalšími kolegy z PDS protestně vládu opustil, protože jako opoziční ministři byli z vládního procesu prakticky vyloučeni. V presidentských volbách roku 2000 ve druhém kole zvítězil nad úřadujícím presidentem Abdou Dioufem a stal se třetím senegalským presidentem a jeho francouzská žena první dámou Senegalu. Během svého prvního funkčního období se mu podařilo úspěšně utlumit snahy o odštěpení jižní senegalské provincie Casamance – dohoda se separatisty byla podepsána v prosinci 2004.
V březnu 2012 byl Wade v druhém kole prezidentských voleb poražen protikandidátem Macky Sallem, svým bývalým premiérem (2004-07), který upadl v nemilost a v roce 2008 založil stranu Republikánská aliance.

Prezident Senegalu
Předchůdce:
Abdou Diouf
2000-2012
Abdoulaye Wade
Nástupce:
Macky Sall