Taslima Nasrinová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Taslima Nasrin

Taslima Nasrinová (* 25. srpna 1962 Mymensigh, Bangladéš) je bangladéšská spisovatelka.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině lékaře, sama do roku 1984 lékařství studovala. Poté pracovala v odlehlých částech Bangladéše jako gynekoložka.

V roce 1975 začala se psaním básní, první kniha poezie jí vyšla v roce 1986. V roce 1989 začala psát sloupky do novin a časopisů. Námětem její literární tvorby se stalo postavení žen v muslimské společnosti.

V roce 1993, vyšla její kniha Lajja (Stud). Kniha pojednává o osudu hinduistické rodiny v Bangladéši, na které si vylévali zlost muslimští fundamentalisté po zničení jedné mešity v Indii. Hlavně mezi hinduisty se stala rychle velice známou a populární, naopak muslimové knihu pálili. Bangladéšská vláda spisovatelku oficiálně obvinila z rouhání, byl jí zabaven pas a její knihy zakázány.

V roce 1994 došlo k 300 000 demonstraci a muslimští duchovní nad ní vyhlásili fatvu poté, co v anglicky psaném listu 'The Statesman' prohlásila: „Korán by měl být důkladně přepracován.“

Za své aktivity získala Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, s pomocí Amnesty International, PEN klubu a vyslance Evropské unie vycestovala v roce 1994 z Bangladéše, získala azyl ve Švédsku. Za svoji tvorbu získala více jak 20 ocenění.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaroslav Matějka. Nejrychlejší babička světa. Praha : Mladá fronta, 2005. ISBN 80-204-1282-4. Kapitola Taslima Nasrinová, spisovatelka na útěku, s. 168-171.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]