Denis Mukwege

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Denis Mukwege
Denis Mukwege (2009) cropped.jpg
Narození 1. března 1955 (63 let)
Bukavu, Belgické Kongo
Alma mater Université du Burundi
Povolání lékař, gynekolog
Ocenění Cena OSN na poli lidských práv (2008)
Cena Olofa Palmeho (2008)
Right Livelihood Award (2013)
Sacharovova cena za svobodu myšlení (2014)
rytíř Čestné legie
… více na Wikidatech
Nábož. vyznání protestant
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Denis Mukengere Mukwege (* 1. března 1955, Bukavu) je konžský gynekolog a bojovník za lidská práva.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn letničního pastora. Základní a střední školu vystudoval v Bukavu a poté pokračoval na tamějším protestantském institutu Bwindi, který zakončil v roce 1974 s diplomem v biochemii. Dva roky studoval na polytechnické fakultě University v Kinshase, ale posléze se rozhodl věnovat lékařství, které vystudoval na lékařské fakultě Burundské university (1983). Svoji praxi zahájil v nemocnici ve městě Lemera, ležícím na jih od Bukavu.

V roce 1984 dostal nabídku z University v Angers k získání specializace v gynekologii. Přes dobře placené místo ve Francii se v roce 1989 rozhodl vrátit do své vlasti, aby pracoval v nemocnici v Lemeře, kde získal místo ředitele.

Během první války v Kongu (1996) byla nemocnice zničena, mnozí nemocní a zaměstnanci byli zabiti. Doktor Mukwege se zachránil jen shodou okolností a uprchl do Nairobi, Přesto se rozhodl znovu vrátit domů a s pomocí švédské charitativní organizace Pingstmissionens Utvecklingssamarbete založil nemocnici Panzi. Na zdejší patologii se věnoval studiu úmyslného poškození ženských genitálií, které vzniklo převážně jako důsledek hromadného znásilňování a bylo využíváno jako jeden z prostředků vedení války, Aby mohl čelit důsledkům těchto zločinů, dobrovolně se specializoval na péči o hromadně znásilněné ženy. Tato péče má široký záběr, zahrnuje fyzickou a psychickou léčbu a řeší rovněž otázky ekonomické a právní. Z lékařského hlediska je doktor Mukwege uznáván jako velký odborník na léčbu píštělí.

25. října 2012 se doktor Mukwege stal obětí zločinu, když byl jeho dům ve středu města přepaden, správce zastřelen, doktor Mukwege spoután a jeho auto zapáleno. Pomohli mu místní lidé, nicméně doktor Mukwege poté vyhledal azyl v Belgii, kde strávil několik měsíců, a nakonec se vrátil zpět.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Mimo to je také popisován jako možný kandidát na Nobelovu cenu míru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Denis Mukwege na francouzské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

BRAECKMAN, Colette. L’Homme qui répare les femmes. Violences sexuelles au Congo. Le combat du Dr Mukwege.. [s.l.]: André Versaille éditeur, 2012. ISBN 978-2-87495-194-7. (francouzsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]