Leymah Gboweeová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leymah Gboweeová
Narození 1. února 1972 (44 let)
Monrovia
Alma mater Eastern Mennonite University (USA)
Povolání politička, podnikatelka a ekonomka
Ocenění Nobelova cena za mír (2011)
Profile in Courage Award
Gruber Prize for Women's Rights
James Parks Morton Interfaith Award
Web leymahgbowee.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leymah Gboweeová vlastním jménem Leymah Roberta Gbowee (* 1. února 1972, Monrovia, Libérie) je liberijská mírová aktivistka, která založila mírové hnutí, jež roku 2003 pomohlo ukončit druhou liberijskou občanskou válku (1999-2003).

V rámci hnutí burcovala libérijské ženy, aby pomohly ukončit krvavou občanskou válku, která v zemi trvala 13 let. Organizovala společné modlitby a nenásilné protesty, řadu tamních křesťanek i muslimek přesvědčila (podobně jako v Aristofanově divadelní hře Lysistrata ze starověkého Řecka), aby odepřely svým mužům pohlavní styk, dokud se nepřestane válčit.[1] Přispěla k uzavření mírové smlouvy mezi vládou a zástupci dvou hlavních povstaleckých skupin v srpnu 2003. Podněcovala ženy k účasti v prezidentských volbách v listopadu 2005, z nichž jako vítěz vyšla Ellen Johnson-Sirleafová, vůbec první prezidentka na africkém kontinentu.[2]

V roce 2011 byla spolu s liberijskou prezidentkou Ellen Johnsonovou-Sirleafovou a jemenskou političkou a novinářkou Tawakkul Karmánovou oceněna Nobelovou cenou za mír za jejich nenásilný boj za práva žen. Porota ocenila její aktivitu napříč etnickým a náboženským spektrem, jíž přispěla ke konci války v své zemi, i její zasazování se o účast žen při volbách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Právo 8. října 2011, str. 10
  2. Nobelovu cenu za mír získaly tři ženy