Liou Siao-po

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Liou Siao-po
Narození 28. prosince 1955 (60 let)
Čchang-čchun
Alma mater Univerzita v Jilinu
Pekingská pedagogická univerzita
Povolání básník, spisovatel, obránce lidských práv a literární kritik
Ocenění Nobelova cena za mír (2010)
One Humanity Award (2012)
Medaile Giuseppe Motty
Cena Homo Homini
Cena Hermanna Kestena
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Liu Xia (od 1996)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liou Siao-po (čínsky: 劉曉波, pchin-jin: Liú Xiǎobō) * 28. prosince 1955) je čínský literární kritik a disident, který je v současnosti politicky vězněn. V roce 2010 získal Nobelovu cenu míru.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Poprvé na sebe upozornil v 80. letech 20. století radikálně formulovanými studiemi o vztahu k tradici a kritikou na adresu svých současníků – spisovatelů, literárních kritiků a kolegů v akademickém světě. Jeho mnohdy ostře formulovaná vystoupení si však zároveň získávala respekt intelektuální poctivostí a upřímnou snahou do důsledků promyslet zkušenost politických kampaní 50. let a Kulturní revoluce a vyvodit z nich důsledky pro další směřování intelektuálních snah moderní Číny. Vedle časopisecky publikovaných polemik zároveň v 80. letech napsal monografii o klasické evropské filosofii.

Na jaře 1989, v době, kdy začalo protestní hnutí na náměstí Tchien-an-men, byl na studijním pobytu v USA. Vrátil se do Číny a aktivně se zapojil do protestů. Nakonec byl mezi posledními, kdo na náměstí zůstali, a pomáhal odvést zbytky protestujících do bezpečí. Po masakru na náměstí Tchien-an-men byl poprvé vězněn.

Po návratu na svobodu začal publikovat své články v zahraničí. Stal se spoluzakladatelem Nezávislého centra čínského PEN klubu, jehož je čestným prezidentem.

V roce 2008 se stal jedním ze spoluautorů a prvních signatářů Charty 2008. Dva dny před zveřejněním Charty byl Liou zatčen a držen na neznámém místě. Po roce, v prosinci 2009, se v Pekingu konal soud a 25. prosince byl Liou Siao-po poslán na 11 let do vězení za "podněcování k podvracení státní moci".

Uvěznění Liou Siao-poa vyvolalo ve světě desítky nesouhlasných reakcí.[zdroj?] Dne 11. února 2010 bylo zamítnuto Liou Siao-poovo odvolání proti rozsudku[2][3]. Dne 8. října 2010 se Liou Siao-po stal přes protesty čínské vlády laureátem Nobelovy ceny míru.[4][5][6][7] Dne 10. prosince 2010 proběhl slavnostní ceremoniál předání Nobelovy ceny míru. Laureátovi ani jeho blízkým nebylo čínskými úřady povoleno cenu osobně převzít. [8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lidovky.cz/cina-zuri-nobelovu-cenu-za-mir-ziskal-disident-liou-siao-po-po3-/lide.asp?c=A101008_110727_lide_mev
  2. http://denikreferendum.cz/clanek/1670-odvolani-liou-siao-poa-cinsky-soud-zamitnul
  3. http://www.reuters.com/article/idUSTRE61A0B720100211
  4. http://denikreferendum.cz/clanek/6486-nobelovu-cenu-miru-ziskal-cinsky-disident-liou-siao-po
  5. http://denikreferendum.cz/clanek/6532-liou-siao-po-venoval-nobelovu-cenu-obetem-masakru-na-tchien-an-men
  6. http://denikreferendum.cz/clanek/6617-cinsti-komunisticti-vyslouzilci-verejne-odsoudili-cenzuru
  7. http://denikreferendum.cz/clanek/6503-cena-ve-prospech-demokracie-v-cine
  8. http://denikreferendum.cz/clanek/7822-v-oslu-se-predava-nobelova-cena-miru-laureat-zustava-ve-vezeni

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Od Charty 77 k Chartě 08, Liou Siao-po — život v pravdě (česky i anglicky, antologie textů napsaných Liou Siao-poem a o Liou Siao-poovi). Knihovnička českého PEN a Člověka v tísni, 173 s, Praha.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]