Vláda jedné strany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státy podle formy vlády. Současné stranické diktatury jsou vyobrazeny hnědě

Vláda jedné strany je politické uspořádání, kde v čele společnosti stojí jediná politická strana, která společnost hegemonisticky ovládá. Příkladem je vedoucí úloha KSČ v Československu.[1] Ve státě může existovat více politických stran, ale jedna strana má dominantní postavení.

Komunistické režimy[editovat | editovat zdroj]

Principiální ideologií, o kterou se opírá komunistický režim je leninismus, stalinismus a jiné formy bývalých režimů. Sovětský svaz a jeho satelitní státy se někdy označují termínem komunistické státy, i když komunismus jako takový v nich nebyl nastolen. Své zřízení označovaly termínem "socialistický či lidový stát" a tvrdily, že komunismus hodlají nastolit v budoucnosti, po jeho vybudování, k čemuž nikdy nedošlo.

Politické zřízení v těchto státech je nazývané reálný socialismus, což je socialismus, který je závazný na ideologii komunismu.

První komunistickou zemí se stalo Sovětské Rusko, poté následovaly další budoucí země Sovětského svazu. Po druhé světové válce díky osvobození od nacistického Německa se dostali komunisté k moci ve státech střední, východní a jihovýchodní Evropy. Během studené války utvořily tyto země (kromě Jugoslávie) Východní blok. V té době také zvítězil socialismus v několika státech východní Asie a koncem 50. let na Kubě.

V 80. letech se však Sovětský svaz a jeho satelitní státy se svými hospodářskými problémy a následnými protesty obyvatel začal hroutit. Kolem roku 1990 všechny tyto režimy zanikly. V satelitech, pobaltských státech a na Ukrajině se dostala k moci demokracie.

Ve východní Asii existují komunistické režimy dodnes.


Bývalé režimy:

Současné režimy:

Fašistická diktatura[editovat | editovat zdroj]

Nacistická diktatura[editovat | editovat zdroj]

Další diktatury[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stranícka diktatúra na slovenské Wikipedii.

  1. čl. 4 Ústavy Československé socialistické republiky

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Giovanni Sartori: Teorie demokracie, Bratislava 1993
  • Blanka Říchová: Úvod do současné politologie, Praha 2002