Tyrannis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Tyran. Tento článek pojednává o formě vlády. Další významy jsou uvedeny v článku Tyran (rozcestník).

Tyrannis nebo počeštěně tyranida[zdroj?] (řecky τυράννις) označuje formu vlády řecké antiky, které bylo obvyklé zejména v rozmezí let 600200 př. n. l.

V obou případech je hlavou takového systému tyran (řecky τύραννος – tyrannos) v dobách antického Řecka to bylo označení vládce.[zdroj?] Tyran se opíral o nespokojené vrstvy obyvatelstva a jeho cílem se stalo konečné odstranění nadvlády rodové šlechty. Tyranové se snažili udržet svou moc a podporovali hospodářský rozvoj obce. Usilovali také o dosažení jednoty v obci pořádáním náboženských slavností na počest bohů, ochránců obcí. Značné finanční prostředky věnovali na stavební rozvoj města. Toto období se nazývá raná řecká tyranida.[zdroj?] Tyranové byli nakonec většinou vyhnáni z města.[zdroj?]

V rámci dějin starověku se z časového hlediska rozlišují dvě fáze tyranidy: starší (též raná nebo archaická), jejíž počátky spadají do 7. století př. n. l., a mladší, jež vznikla ke konci 5. století př. n. l. a rozšířila se především vně vlastního Řecka (hlavně na Sicílii).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]