Periandros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Periandros, římská kopie řeckého originálu ze 4. století př. n. l., Vatikánské muzeum

Periandros († 583 př. n. l.) vládl jako tyran starověkému řeckému městu Korintu na přelomu 7. a 6. století př. n. l. Byl synem předcházejícího tyrana Kypsela. Periandros byl po dlouhou dobu řazen mezi sedm řeckých mudrců. Ačkoliv jeho vládnutí přineslo Korintu nepochybně prospěch, i na jeho příkladu je názorně vidět, že jakákoliv samovláda se nakonec vždy zvrhne v bezpráví.

Periandros nastoupil po smrti svého otce v roce 627 př. n. l. Nechal rozšířit korintské přístavy a vystavěl kamennou rampu napříč Korintskou šíjí, která sloužila k přepravování lodí přes souš (diolkos), čímž podstatně zkrátil trasu plavby lodím, jež se do té doby musely potýkat s nebezpečnými nástrahami při obeplouvání pobřeží Peloponéského poloostrova. Finanční prostředky získané z diolku umožnily Periandrovi zrušit výběr daní v Korintu.

Za jeho vlády se Korint vyvinul v hospodářské a kulturní centrum Řecka. Zřejmě dokonce plánoval prokopat Isthmos. Rovněž vybudoval silnou flotilu, s níž dosáhl řady vojenských úspěchu (podmanil si Epidauros a Kerkýru). V jeho zákonodárné činnosti se vyjímá rozhodnutí o přidělení půdy chudým rolníkům.

Navzdory všem těmto záslužným opatřením byl dalšími generacemi považován za příklad typického, odporného tyrana. Hérodotos říká, že své „divokosti“ se naučil od Thrasybúla, mílétského tyrana, který prý Periandrovi dal radu, aby se zbavil kohokoliv, kdo by se jevil dostatečně schopný nato, aby sám mohl převzít vládu. K jeho činům je hodno zmínit odeslání mladých chlapců z Kerkýry do Lýdie v Malé Asii, kde měli být vykastrováni (ti však zde měli údajně uprchnout a být zachráněni obyvateli ostrova Samos). Nepohodlné občany posílal do zámoří, kde nechal založit několik nových kolonií a také zavraždil vlastní ženu (jejíž tělo měl prý poté znásilnit). Jejich syn Lykofrón ale zjistil, že vrahem je jeho vlastní otec, takže ho Periandros poslal do vyhnanství na Kerkýru, přičemž zakázal jakékoliv osobě poskytnout Lykofróntovi ochranu. Po nějaké době se Periandros pokusil se synem usmířit, ale Lykofrón si vymínil, že se vrátí do Korintu jen pod podmínkou, že se Periandros vzdá moci. Obyvatelé Kerkýry později Lykofrónta usmrtili z obav před Periandrovým příchodem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]