Polykratés ze Samu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Polykratés ze Samu
Polycrates by A Yakovlev 1911.jpg
Narození 574 př. n. l.
Řecko
Úmrtí 522 př. n. l. (ve věku 51–52 let)
Sardy
Příbuzní Syloson[1][2][3] a Pantagnotus[1] (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Polykratés ze Samu byl přibližně v letech 538 př. n. l.-522 př. n. l. starověký řecký tyran na ostrově Samu. Vybudoval velké loďstvo a ovládl několik sousedních ostrovů. Lstí byl zajat a krutě popraven perským satrapou Oroitem.

Polykratův prsten[editovat | editovat zdroj]

O Polykratovi se vypravuje, že se mu v každém počínání mimořádně dařilo. Jeho přítel, egyptský faraon Ahmose II., ho v dopise varoval, že po tak nepřirozeném štěstí obvykle následuje velký pád. Proto mu poradil, aby se zbavil něčeho cenného a utišil tak závist bohů. Polykratés uposlechl a hodil do moře svůj nejdražší prsten. Za pár dní přinesl jeden rybář do tyranova paláce nezvykle velkou rybu jako dar vladaři. Když ji v kuchyni rozřízli, našli v jejích útrobách ztracený prsten. Tak Polykratés pochopil, že svému osudu neujde; a opravdu, zanedlouho byl zavražděn v Sardách.

Pověst zpracoval Friedrich Schiller v baladě Prsten Polykratův. Stejnojmenná opera E. W. Korngolda přenáší motiv marné snahy oklamat štěstěnu do současnosti. Rudolf Mertlík pojmenoval svou knihu antických mýtů převyprávěných pro mladé čtenáře Polykratův prsten.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Jiří Frel: Od tyranů k Sókratovi (Malý český Plutarch). Mladá fronta, edice Kolumbus, Praha 1969.