Ahmose II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ahmose II.
Portrét
Narození 7. století př. n. l.
Úmrtí 526 př. n. l.
Pohřben
Potomci Nitokris II., Psamtik III a Ahmose

Ahmose II. (řecky Αμασίς – Amasis) byl panovník 26. dynastie ve starověkém EgyptěPozdní době. Je považován za posledního významného vládce samostatného Egypta. Byl členem řecko-lýdské aliance proti perské expanzi. Jako velký přítel Řeků podporoval jejich usidlování v Egyptě ve městě Naukratidě. Vládl v letech 570526 př. n. l.[1]

Hérodotos ve svých Dějinách uvádí, že Ahmose II. nepocházel z královského rodu. Byl armádním důstojníkem a postavil se do čela vzpoury proti faraonovi Vahibremu, který ztratil autoritu kvůli porážce v nesmyslné a špatně vedené výpravě proti městu Kyréné. V následující občanské válce byl Vahibre zabit a vojáci provolali Ahmoseho panovníkem. Podle Hérodota byl schopným a energickým vládcem, který zemi přinesl blahobyt, za jeho vlády došlo k rozsáhlé stavební činnosti. Zavedl také řadu reforem, jako zákon o prokazování původu majetku. Potrpěl si ovšem na zábavy, pití a drsné žerty, z nichž jeden údajně vedl ke zkáze celého Egypta.

Perský vladař Kambýsés II. požádal Ahmoseho, aby mu jako projev přátelství dal svoji dceru. Faraonovi se nechtělo poslat dceru do ciziny jako konkubínu, proto místo ní vypravil Nitétis, dceru bývalého panovníka Vahibreho. Když perský král poznal pravdu, ohradil se proti tomuto podvodu. Ahmose mu odpověděl, že přece poslal královskou dceru, jak bylo domluveno. To vzal Kambýsés jako urážku a vypověděl Egyptu válku. Krátce nato Ahmose zemřel a jeho nástupce Psammétik III. nedokázal zabránit dobytí Egypta Peršany po bitvě u Pelúsia.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. datace podle VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha: Libri, 2007. 528 s. ISBN 978-80-7277-306-0. S. 516-521. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Vahibre
Znak z doby nástupu Egyptský král
570526
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Psammetik III.