Sogdianos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sogdianos
perský velkokrál
Doba vlády423 př. n. l.
Narození5. století př. n. l.
Írán
Úmrtí423 př. n. l.
Persepolis
PředchůdceXerxés II.
NástupceDareios II.
OtecArtaxerxés I.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sogdianos (staropersky Sogdyána ]) byl perský velkokrál z rodu Achaimenovců vládnoucí v roce 423 př. n. l. Jeho otcem byl král Artaxerxés I., matkou konkubína Alogyné.[1]

Sogdianos se na trůn dostal tím, že zosnoval vraždu legitimního krále a svého nevlastního bratra Xerxa II. (patrně v lednu 423). U moci se za podpory dvorské kamarily udržel jen krátký čas, než byl zajat a přinucen dalším ze svých nevlastních bratrů – Óchem – k rezignaci. Navzdory garancím jej dal Óchos (užívající jako král jména Dareios II.) posléze popravit.[2] Byl první z několika obětí nového způsobu popravy za Dareiovy vlády, kterým bylo udušení v popelu. Dareios takto obešel slib daný Sogdianovi, že jej nenechá zabít mečem, jedem nebo hladem.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Ktésiás, frg. 15, 47.
  2. Ktésiás, frg. 15, 51 uvádí, že Sogdianos vládl šest měsíců a patnáct dní – zřejmě se do toho započítává i čas, kdy Dareios a Sogdianos vládli paralelně. Diodóros 12, 71, 1 hovoří o sedmi měsících.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. 
  • WIESEHÖFER, Josef. Das antike Persien. Von 550 v. Chr. bis 650 n. Chr.. München ; Zürich: Artemis und Winkler, 1993. 426 s. ISBN 3-7608-1080-2. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Xerxés II.
Znak z doby nástupu Perský král
423
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Dareios II.
Předchůdce:
Xerxés II.
Znak z doby nástupu Egyptský král
423
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Dareios II.