Přeskočit na obsah

Neko I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Neko I.
Menjeperra-Nekau, Nekos, Νεχώζ , Nikuu
Socha klečícího faraona 26. dynastie Neko I (~II.)
Socha klečícího faraona 26. dynastie Neko I (~II.)
Doba vlády672–664 př. n. l.
Rodné jméno
N5L1mn
Menjeperra
Trůnní jméno
n
kA
w
Necao
PotomciPsametik I.
OtecTefnakht II (Στεφινάτης)
N5
G38
<
tG1f
n
M3
Aa1 t
>
Tafnaht
M23L2<
N5A51ss
>
Shepesesra [1][2]
ÚmrtíMennofer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neko I (Menjeperra-Nekau Nekos, Nikau) byl králem v Sais a Memfis v pozdním období třetí přechodné doby a pozdní fázi Nubijské 25. dynastie a vlády faraona Taharky ~ 672–664 př. n. l. Jeho původ se odvozuje od vládců v Sais, jeho otcem byl Tefnacht II. (v řečtině Στεφινάτης Stephinátēs) [3][2] Byl prvním bezpečně ověřeným místním saiským králem 26. egyptské dynastie, který vládl 8 let (672–664 př. n. l.) podle Manethovy Aegyptiaci. Ke znovu sjednocení Egypta došlo za vlády jeho syna Psammetika I.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Mapa ruin Sais (Sa el-Hagar), Egypt, J. François Champollion 1828
Darovací stéla – Necho I (~II) přináší dary Osirisovi a bohyni Hathor, v text stély je kartuše faraona Necho II.

Život a jeho vláda v Seis se odvíjel v sobě trvajících střetů mezi Asyřany a vládci Nubijské 25. dynastie, především pak předposledního faraona Taharky [p 1] a asyrského krále Asarhaddona a jeho následníka Aššurbanipala. Expanze Asýrie za vlády Asarhaddona zasáhla Egypt V roce 671 př. n. l. asyrská vojska obsadila Dolní Egypt a ovládla Memfis. Na konci jara téhož roku Esarhaddon shromáždil své jednotky ve snaze dobýt Egypt a porazit Taharku jednou provždy. Ve třech bitvách, které se odehrály od 3. do 22. dne postního měsíce letního období Esarhaddon radostně vstoupil do Memphisu a posadil se na Taharqův trůn. Proti Asyřanům se vzbouřili Egypťané, ale vzpoura byla krutě potlačena, ale s Asyřany loajální Neko I. si svoji pozici v Seis udržel. Pardu [2] tyto souvislosti odvozuje od rozborů textů na „Darovací stéle Necha“. Data úmrtí faraona Taharky se kryjí s datem nástupu jeho syna a následníka Psammetika I. v roce 664 př. n. l., takže to je také údaj úmrtí Neka I.[4] Po náhlém úmrtí Asarhaddona 669 př. n. l. jeho syn a následník Aššurbanipal se v domácím prostředí dostal do mocenských sporů a Psammetik I. využil z toho vyplývajícího oslabení Asyřanů v Egyptě a ovládl Dolní Egypt a sádelní město Memfis. Psammetik je uváděn jako zakladatel 26. dynastie, i když jeho otec Neko I. na tom měl významný rodový podíl. [5]

Epilog[editovat | editovat zdroj]

Zakladatel 26. dynastie, Psammetik I., dědic historického odkazu, byl konfrontován s několika problémy – starověký ideál Egypta jako sjednoceného království byl vážně nahlodán soupeřením mezi domácími nepřátelské mocenskými bloky v podobě kněžstva v Thébách a Libyjské dynastie, což delší dobu rozmělňovalo centrální moc státu a vedlo k ekonomickému oslabení, ale naproti tomu, signalizovalo ambiciozním asijským sousedům a nubijským králům aby opět získali kontrolu nad bohatým Egyptem. Jakýkoli pokus o znovuvytvoření mocného a jednotného egyptského státu bylo závislé na jejich vymýcení nebo alespoň neutralizaci nepřátelských hrozeb. V tomto dosáhla 26. dynastie velkolepého úspěchu, který nemělo být korunováno ničím menším než obrodou Egypta jako hlavní mezinárodní mocností. Úsilí Psammetika I. vedlo k ovládnutí Dolního Egypta s centry v Sais, Memphis a Athribis a konečně ~ v 5. roce vlády i k vytlačení Nubijců, vedených následníkem Taharky, Tantamuna[p 2][6] za hranice u I. kataraktu na Nilu[1]. Sjednocení Egyptu završil jeho syna Neco II. (610–595 př. n. l.) o půl století později. [4]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. vládl v letech 690–664 př. n. l.)
 2. vládl 664–656 př. n. l.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. RYHOLD, Kim. King Necho I son of king Tefnakhte II. [s.l.]: Göttinger Miszellen, 2011. In: Von Theben nach Giza 2011. 
 2. a b c PARDU, Oliver. De Stéphinatès à Néchao ou les débuts de la XXVIe dynastie [online]. École Normale Supérieure de Lyon: l'Académie des Inscriptions et Belles-Lettres, 2002. S. 1215–1244. Dostupné online. (francouzsky) 
 3. KITCHEN, Kenneth A. The Third Intermediate Period in Egypt (1100–650 BC). Warminster: Aris & Phillips, 1996. 
 4. a b LLOYD, Alan. Necho I.. New York: Oxford University, 2001. S. 504. In:The Oxford Encyclopedia of Ancient Egypt, Vol.2. 
 5. LLOYD, Alan. The Late Period (664-332) in:The Ooxford History of Ancient Egypt, Vol.3 [online]. S. 364–387. Dostupné online. (anglicky) 
 6. CLAYTON, Peter. Chronicle of the Pharaohs [online]. Thames & Hudson, 2006. S. 190. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Ryholt, Kim "The Assyrian Invasion of Egypt in Egyptian Literary Tradition". In Dercksen, J.G. (ed.). Assyria and Beyond: Studies Presented to Mogens Trolle Larsen. Leiden: Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten. (2004). pp. 483–510.
 • Ryholt, Kim "King Necho I son of king Tefnakhte II". In F. Feder; L. Morenz; G. Vittmann (eds.). (2011).Von Theben nach Giza. Festmiszellen für Stefan Grunert zum 65. Geburtstag. Göttinger Miszellen Beihefte. Vol. 10. Göttingen.
 • Spalinger, Anthony J. "Psamtik I". In Redford, Donald B. (ed.).(2001) The Oxford Encyclopedia of Ancient Egypt, vol. III. Oxford: University Press.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]