22. dynastie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zlatá pohřební maska faraona Šešonka II.

22. dynastie (někdy též nazývaná jako libyjská dynastie) byla jedna ze staroegyptských královských dynastií řazených egyptology do historického období Třetí přechodné doby. Vládla přibližně v letech 945715 př. n. l.[1]

Králové 22. dynastie byli libyjského původu, jejichž předci se v Egyptě usadili během 20. dynastie. Podle historika Manetha vznikla tato dynastie v Bubastisu, avšak králové s největší pravděpodobností vládli z Džanetu, které bylo jejich hlavním městem a rovněž zde byly nalezeny jejich hrobky. Jejich sféra vlivu postupně slábla až byla zredukována na oblast kolem Džanetu a Bubastisu. Za těchto okolností je pravděpodobné, že vznikla další paralelně vládnoucí dynastie. Proto se předpokládá, že panovníci 22. a 23. dynastie vládli současně. 23. dynastie byla založena v Horním Egyptě a její panovníci spravovali tamní oblast společně se středním Egyptem a oázami v Západní poušti.

Panovníci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SHAW, Ian. Dějiny starověkého Egypta. Překlad Daniela Feltová. 2. vyd. Praha: BB/art, 2010. 525 s. ISBN 978-80-7381-860-9. Kapitola Chronologická tabulka, s. 500.