Elefantina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elefantina
جزيرة الفنتين (arabsky)
Pobřeží ostrova
Pobřeží ostrova
Elefantina
Elefantina
Elefantina, Egypt
StátEgyptEgypt Egypt
• guvernorátAsuán
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Délka1,2 km
Šířka0,4 km
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elefantina (také Elephantine nebo Džazírat Asuán) je říční ostrov na Nilu v egyptském městě Asuán. Měří 1200 metrů na délku a 400 metrů na šířku a stejně jako sousední ostrovy Seheil a Kitchenerův ostrov je významným archeologickým nalezištěm, chráněným jako součást světového dědictví společně s dalšími monumenty pod společnou položkou „Núbijské památky od Abú Simbelem po Philae“. Nachází se na něm muzeum, hotel společnosti Mövenpick a vesnice domorodých Núbijců.

Ve starověkém Egyptě se ostrov nazýval Abu, Řekové mu dali název Ελεφαντίνη, Sloní ostrov, což mohlo být odvozeno od protáhlého tvaru ostrova připomínajícího sloní kel, od toho, že se zde obchodovalo se slonovinou nebo od šedých a oblých balvanů na pobřeží, které vypadají jako těla slonů. Díky blízkosti prvního kataraktu, který byl uznávanou hranicí Egypta a Núbie, měl ostrov značný strategický význam. Nacházel se zde nilometr, kde Egypťané sledovali výšku hladiny řeky a stanovovali podle ní kalendář zemědělských prací na dolním toku. Ostrov byl významným náboženským centrem, spojeným s kultem božstev Chnuma, Satis a Anuket. Průzkum, který provedl Německý archeologický ústav, odhalil mnohé hroby urozených Egypťanů i Chnumův chrám s mumifikovaným beranem. Elefantina byla správním centrem nomu Ta-Seti, těžila se zde žula, která se vyvážela do celé země, a procházely tudy výpravy obchodující s africkým vnitrozemím.

Ostrov je znám také tím, že zde Eratosthenés z Kyrény měřil délku slunečního stínu a jejím porovnáním s údaji z Alexandrie odhadl obvod Země. Významnou památkou jsou i Elefantinské papyry, přinášející svědectví o židovském osídlení Horního Egypta v 5. století př. n. l.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]