Friedrich Schiller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Friedrich Schiller
Friedrich Schiller (1794)
Friedrich Schiller (1794)
Rodné jménoJohann Christoph Friedrich von Schiller
Narození10. listopadu 1759
Marbach am Neckar
Úmrtí9. května 1805 (ve věku 45 let)
Výmar
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníJacobsfriedhof Weimar
Weimarer Fürstengruft
Povoláníbásník, filozof, historik, knihovník, lékař-spisovatel, dramatik, romanopisec, vysokoškolský učitel, překladatel, novinář a spisovatel
NárodnostNěmci
Alma materKarlsschule Stuttgart
Univerzita Jena
Žánrbalada a divadelní hra
Významná dílaLoupežníci
Don Carlos
Valdštejn
Marie Stuartovna
Vilém Tell
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Charlotte von Lengefeld
DětiEmilie von Gleichen-Rußwurm
Ernst von Schiller
RodičeJohann Kaspar Schiller a Elisabeth Dorothea Schiller
PříbuzníChristophine Reinwald (sourozenec)
Ludwig von Gleichen-Rußwurm (vnuk)
VlivyCarl Leonhard Reinhold
Pedro Calderón de la Barca
Johann Wolfgang von Goethe
Immanuel Kant
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Friedrich Schiller (cca v letech 1786 – 1791)
Friedrich Schiller

Johann Christoph Friedrich von Schiller (10. listopadu 1759, Marbach am Neckar9. května 1805, Výmar) byl německý spisovatel, básník, dramatik, estetik a historik. Byl vedoucím představitelem německé klasiky a stal se čestným občanem První Francouzské republiky. Jeho dramatické dílo patetickým způsobem hájí svobodu a práva člověka a lidské bratrství.[zdroj?] Jeho názory se utvářely pod vlivem Rousseaua, Lessinga a hnutí Sturm und Drang. V estetice vychází z Immanuela Kanta. Umění považoval za prostředek formování harmonické osobnosti, která svobodně tvoří dobro. Podle něj pouze umění pomáhá člověku získat skutečnou svobodu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Student vojenské akademie a lékař[editovat | editovat zdroj]

Friedrich Schiller se narodil 10. listopadu 1759 v Marbachu ve Württembersku. Jeho otec se jmenoval Johann Kaspar Schiller a byl lékařemdůstojníkem ve službě vévody Karla Evžena Württemberského, který patřil k nejhorším tyranům své doby. Roku 1772 složil Friedrich Schiller zemské zkoušky a otevřel si tak cestu ke studiu. Ačkoliv chtěl studovat teologii, musel na rozkaz vévody nastoupit do vojenské akademie Karlsschule, aby se stal lékařem (felčarem). Tam prožil celé mládí – žil zde od svých třinácti do jednadvaceti let. Za celou tu dobu neměl jedinou dovolenou, své sourozence neviděl ani jednou a své rodiče jen krátce při jejich návštěvách na akademii, u kterých ale byli přítomni i dozorci. Vojenský pořádek akademie zastupoval rodinu.

Schillerův vývoj byl poměry na vojenské škole velmi ovlivněn, vzpíral se vojenskému drilu a jeho školní výsledky byly čím dál horší. Teprve poté, co se soustředil na medicínu (1776/7), nabyl Schiller sebevědomí a začal na sobě usilovně pracovat. Nadšeně poslouchal přednášky profesora Abela, který vyučoval filozofii. Abel pobízel své žáky, aby sami mysleli, a pokoušel se z nich vychovat osvícenské a „dobré“ lidi. Popisoval jim ideu génia, který poslouchá jen své city a veškerá pravidla se mu protiví. Šestnáctiletý Schiller, který už léta psal básně a cítil, že býti básníkem je jeho životní povolání, pochopil, že to Abelova slova jen potvrzují. Zapálený básník na škole také založil tajný spolek poezie.

Denní program v Karlsschule[editovat | editovat zdroj]

Den začínal stejně jako v kasárnách – v pět hodin v létě, v šest v zimě byl budíček, poté rychlé vstávání, mytí, oblékání a holení. Už hodinu po budíčku následovala ranní modlitba a snídaně, která se většinou skládala z bílé polévky. Od sedmi hodin, v zimě od osmi, probíhalo do jedenácti vyučování. Poté následovala hodina k údržbě uniforem, které měly být v bezchybném pořádku. Následoval raport, kterého se často ujímal sám vévoda, ve vojenském seskupení - tak žáci napochodovali do jídelny. Oběd (každý žák dostal denně půl libry masa) si musel každý vzít tiše. K pití bylo jednoduché a pravděpodobně kyselé víno. Po jídle následovala procházka, za špatného počasí cvičení uvnitř. Poté probíhalo až do půl sedmé vyučování, po němž měli žáci hodinu volno. Večeře bývala celkem bohatá, k pití byla ale jen voda. V devět hodin už všichni museli být v posteli.

Útěk do Mannheimu[editovat | editovat zdroj]

Schiller toužil ve vojenské akademii po svobodě - to se ukázalo hned v jeho prvním dramatu Loupežníci (první uvedení 1782), díky kterému se stal slavným. Po uveřejnění hry jej ale stihl zákaz publikování a Schiller utekl do Mannheimu, kde pracoval jako novinář a psal.

Setkání s Goethem a sňatek[editovat | editovat zdroj]

V letech 1784/1785 měl Schiller finanční nouzi a také onemocněl. S velkými nadějemi roku 1788 navštívil RudolstadtDurynsku, kde sice poznal Johanna Wolfganga von Goethe, ale zprvu se nesblížili.

O několik let později se Schiller stal profesorem dějin na Univerzitě v Jeně (v současnosti Friedrich-Schiller-Universität Jena). V této době onemocněl tuberkulózou.

Koncem roku 1789 umožnilo Schillerovi postavení univerzitního profesora (s platem 200 tolarů ročně) zásnuby se šlechtičnou Charlottou von Lengenfeld. Schiller a Charlotte uzavřeli sňatek 22. února 1790. Roku 1794 se Goethe a Schiller znovu setkali v Jeně. Hovořili spolu po Schillerově přednášce a poznali svoji myšlenkovou zpřízněnost, což vedlo k jejich přátelství, které trvalo až do předčasné Schillerovy smrti v roce 1805. Společně s Johannem Gottfriedem Herderem a Christophem Martinem Wielandem tvořili Giethe a Schiller čtveřici představitelů tzv. výmarské klasiky.

Rok 1797 je nazýván „rokem balad“ – Schiller i Goethe vytvořili mnoho balad každý sám i společně. Roku 1799 Schiller přesídlil do Výmaru, roku 1802 byl povýšen do šlechtického stavu. Friedrich von Schiller zemřel 9. května 1805.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jedním z významných Schillerových děl je Óda na radost (Ode an die Freude), zhudebněná mimo jiné Ludwigem van Beethovenem.


Období Sturm und Drang[editovat | editovat zdroj]

Loupežníci („Die Räuber“), 1781

K sepsání dramatu Loupežníci podnítila Schillera povídka básníka Christiana Schubarta. První scény vznikly patrně už roku 1777. Schiller pracoval na textu bez ustání, dokonce i po nocích, během nichž riskoval, že jej při takové zakázané činnosti objeví. Jednoho květnového dne roku 1778 se Schiller s několika kamarády oddělil od skupiny a ve volnů chvíli jim část textu přednesl. Ze strany jeho současníků se připravované drama okamžitě setkalo s nadšením.

Hra vyšla tiskem anonymně roku 1781. Uvedení textu na jevišti se ujalo divadlo v Mannheimu, jehož ředitel však trval na okleštění kontroverzního textu a zmírnění některých pasáží. V lehce pozměněné, jen zčásti Schillerem odsouhlasené podobě si hra 13. ledna 1782 odbyla v Mannheimu světovou premiéru a okamžitě na sebe strhla pozornost.

Mladý hrdina Karl Moor, prvorozený syn a oblíbenec starého hraběte z Mooru, tráví čas studiem v Lipsku, vlastní rozmarnost a lehkomyslnost jej však dostanou do finančních obtíží. S prosbou o odpuštění se Karl obrací na otce. Jeho mladší závistivý bratr Franz, která Karla nenávidí, se však situace rozhodne zneužít. Ve snaze stát se zámeckým pánem a získat Karlovu snoubenku Amálii přečte namísto Karlova dopisu s omluvou otci podvrženou zprávu od korespondenta z Lipska, která Karla očerňuje. Na Franzovo naléhání zdrcený otec Karla vyžene a vydědí. Karl založí loupežnickou bandu a stane se jejím vůdcem. Se svými druhy se pak vrátí do vlasti, neboť se chce znovu pokusit o usmíření s otcem. Otce však nalézá uvězněného ve věži, kam jej zavřel po převzetí moci Franz. Když se otec dozvídá, že se Karl stal loupežníkem, umírá žalem. Franz dostane před loupežníky strach a oběsí se. Loupežníci nakonec celý zámek podpálí. Amalia Karla stále miluje, protože je však coby loupežník vázán přísahou, nemůže se Karl ke své snoubence vrátit. Amália, která nechce bez Karla žít, proto požaduje, aby ji zabil. A Karel ji poslechne. Neboť rozpozná, co vše svým chováním způsobil, rozhodne se Karl vydat řádnému soudu. Potká chudého muže a řekne mu, aby ho odvedl na policii. Muž splní jeho přání a dostane vypsanou odměnu. Karel je popraven.

Fiesco a jeho janovské spiknutí („Die Verschwörung des Fiesco zu Genua“), 1783

Hlavní postavou je janovský dóže Andrea Dória, proti němuž se spikne skupina republikánů. Středověké náměty jsou obrazem dobových konfliktů. Hrabě Fiesco se v první části sám uchopí moci, stane se tyranem, v druhé se smíří, ve třetí na jeho místo nastupuje jiný, jde o cyklus.

Úklady a láska („Kabale und Liebe“), 1784

V této tragédii ztroskotá láska měšťanské dívky a šlechtice na intrikách tyranského a nemoralistického knížecího dvora.

Don Carlos (1783–1787)

Divadelní hra Don Carlos zpracovává látku z doby nizozemského boje za nezávislost, vyjadřuje touhu po přátelství a míru.

Období klasicismu[editovat | editovat zdroj]

Goethe a Schiller (Výmar)
Studie o naivním a sentimentálním básnictví („Über naive und sentimentalische Dichtung“), 1795

Schiller rozlišil dvojí rovinu básnictví a dramatu: naivní a sentimentální

Trilogie o Valdštejnovi („Wallenstein-Trilogie“), 1799

Trilogie začíná v táboře vojska Albrechta z Valdštejna (v německé literatuře a dějepise je nazýván Wallenstein), kde se vůbec nic neděje – dokumentární záběr – vojáci pijí, hrají, vypravují, tlustý kapucín vyhlašuje kázání, vojáci ho vyženou – v běžném dramatu např. u Shakespeara se to děje v pozadí – tady je to ústřední téma, které má připravovat další části – z prostředí vyrůstají motivy, které Schiller zobrazil ve druhé části – z Vídně přichází císařský rozkaz. Valdštejn má moc nad armádou, odmítá rozkazy, hrozí demisí, rozhoduje se, zda zachová věrnost císaři, nebo ne. Už v prostředí tábora začínají vystupovat jednotlivé dramatické postavy.

Valdštejn je postava, která se nedokáže rozhodnout. Řeší zásadní mravní otázku - má zradit, nebo se odevzdat tyranovi? Postava Valdštejna je první veliká Schillerova postava, odcizení má mravní povahu. Chtěl zobrazit člověka, který se stává zrádcem proti své vůli. Část trilogie zvaná Valdštejnův tábor se hrála samostatně. Trilogie byla uvedena postupně ve Výmarském divadle.

Marie Stuartovna („Maria Stuart“), 1800

Zápas skotské královny Marie Stuartovnyanglickou královnou Alžbětou I. je vlastně zápasem katolické a protestantské církve. Dramatičnost, která byla ve Valdštějnovi situovaná v jedné osobě (já proti sobě), se zde rozdělila do dvou osob: Marie a Alžběty. Smrt Stuartovny byla dlouho chápána jako oběť, Alžběta byla naproti tomu chápána negativně. V Schillerově hře dojde poprvé k vyrovnání těchto dvou aspektů.

Panna Orleánská („Die Jungfrau von Orléans“), 1801

Postava Jany z Arku byla v té době velmi známá, ale jinak než dnes (v Shakespearově hře Jindřich VI. byla zobrazena jako děvka a čarodějnice, která zvítězila pomocí satana). Ve Francii se vyskytuje nejprve v eposech, bývala zobrazena v ještě horším světle, než ji zobrazil Shakespeare. Schillerova hra je první rehabilitací Jany, obecenstvo ale tuto hru nemělo rádo. Z Jany z Arku se stala populární lidová hra. Ze všech her, které napsal Schiller, byla Jana nejlepší postavou, Schiller ji měl nejradši. Panna Orleánská je obrazem poslušnosti.

Messinská nevěsta („Die Braut von Messina“), 1803

Schiller se pokusil zrekonstruovat antickou tragédii i s chórem. Původní název zněl Bratři nepřátelé. Dramatici se často snažili vyrovnat antice.

Vilém Tell („Wilhelm Tell“), 1803/04

Námět na tuto hru Schiller získal od Goethea – Goethe byl totiž ve Švýcarsku, vyslechl zde tuto pověst a vyprávěl ji Schillerovi, který ji zpracoval.

Další díla[editovat | editovat zdroj]

  • Listy o estetické výchově (Über die ästhetische Erziehung des Menschen) (1795)
  • Listy o kráse (An Körner über die Schönheit) (1793)
  • Polykratův prsten (Der Ring des Polykrates) (1798)
  • Píseň o zvonu (Das Lied von der Glocke) (1799)
  • spolu s Goethem se podílel se na vydávání časopisu Die Horen a později také na Musealmanachu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]