Pittakos z Mytilény

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pittakos z Mytilény
Narození Desetiletí do 650 př. n. l.
Mytiléna
Úmrtí Desetiletí do 570 př. n. l.
Metapontum
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pittakos z Mytilény, (řecky Πιττακὸς ὁ Μυτιληναῖος nebo Πιττακὸς ὁ Λέσβιος) (asi 651 př. n. l. - asi 570 př. n. l.) byl starořecký předsokratovský filozof, politik a voják, jeden z tzv. sedmi mudrců.[1] Mezi ně ho řadil Diogenes Laertios[2] ale i většina ostatních, kteří sedm mudrců vyjmenovávali (mezi nimi je Platón výjimkou). Platón ho zmiňuje jen okrajově v dialogu Protagoras.

Působil ve městě Mytiléna na ostrově Lesbos (při jihozápadním pobřeží Malé Asie). Vyznamenal se v bojích proti Aténám (vedeným vojevůdcem Frynónen, kterého Pittakus prý vyzval na osobní souboj, který měl rozhodnout celou válku a ušetřit životy vojáků) a získal si tak velkou vážnost. V bojích mezi aristokracií a lidovými vrstvami ho zvolili za tyrana, aby zmírnil rozpory. Připravil první psané zákony pro obyvatele města a po deseti letech despotismu se dobrovolně vzdal své tyranské funkce.

Nejslavnější citát, který se mu připisuje, zní: "Nečiň jiným to, co nechceš, aby jiní činili tobě". K dalším patří: "Odpuštění je lepší než pomsta", "Ani bohové nic nezmohou proti nutnosti", "Nic není nemožné", "Rozkoše jsou pomíjející, čest nesmrtelná", "Sliby plň, tajnosti nevyzrazuj", "Užívej starých zákonů, ale čerstvých pokrmů" či "Poznejte svou příležitost".

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pittakos z Mytilény na slovenské Wikipedii.

  1. VÍTEK, Tomáš. Sedm mudrců a jejich výroky. Praha : Herrmann & synové, 2010. 411 s. ISBN 978-80-87054-21-5.
  2. http://en.wikisource.org/wiki/Lives_of_the_Eminent_Philosophers/Book_I#Pittacus

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]