Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní
Vznik duben 2007
Sídlo Ženeva, Švýcarsko
Souřadnice
Ocenění Nobelova cena za mír (2017)
Oficiální web www.icanw.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (anglicky International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, zkráceně ICAN) je globální koalice, která se snaží prosadit smlouvu o zákazu jaderných zbraní. ICAN byla založena roku 2007 a má 468 partnerských organizací ve 101 zemích k roku 2017.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Organizace ICAN začala v Austrálii. Oficiálně byla založena roku 2007 ve Vídni. Zakladatelé organizace byli inspirováni ohromným úspěchem Mezinárodní kampaně za zákaz min, která hrála pomocnou roli při vyjednávání úmluvy o zákazu protipěchotních min, neboli Ottawské úmluvy. Od založení se ICAN snaží vybudovat silnou globální podporu zrušení jaderných zbraní. Díky spolupráci s Červeným křížem a dalšími podobnými organizacemi, dokázali změnit mínění o likvidaci jaderných zbraní.

Nobelova cena[editovat | editovat zdroj]

V roce 2017 obdržela tato organizace Nobelovu cenu za Mír. Oceněna byla díky velkému přínosu při dosažení Smlouvy o zákazu jaderných zbraní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku International Campaign to Abolish_Nuclear_Weapons na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]