Ernesto Teodoro Moneta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ernesto Teodoro Moneta
Narození20. září 1833
Milán
Úmrtí10. února 1918 (ve věku 84 let)
Sýrie
Příčina úmrtízápal plic
Místo pohřbeníMoneta Family Chapel
Alma materUniverzita v Pavii
Povolánínovinář, spisovatel a voják
OceněníNobelova cena za mír (1907)
PříbuzníEnrico Moneta (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ernesto Teodoro Moneta (20. září 1833 Milán10. února 1918 tamtéž) byl italský novinář, nacionalista, revoluční voják a později pacifista, roku 1907 obdržel Nobelovu cenu míru společně s Louisem Renaultem.

Jeho heslo „In varietate unitas“ (V různorodosti je jednota) inspirovalo motto Evropské unie – In varietate concordia (Jednotná v rozmanitosti).

Jako patnáctiletý chlapec se účastnil Pěti dní Milána, což byla jedna z bitev První italské války o nezávislost. Poté navštěvoval vojenskou akademii ve městě Ivrea. Po studiu se zapojil do Garibaldiho Expedice tisíce a v roce 1866 bojoval v řadách italské armády proti Rakušanům.

Přestože byl vášnivým italským nacionalistou, zkušenosti války jej proměnily v pacifistu.

V letech 1867–1896 pracoval jako editor milánského demokratického deníku Il Secolo. V roce 1887 založil Lombardsou asociaci pro mír a arbitráže (Unione Lombarda per la Pace e l'Arbitrato), která vyzvala k odzbrojení a vytvoření Společnosti národů. Za toto úsilí společně s Louisem Renaultem získal v roce 1907 Nobelovu cenu míru.

V posledních letech života však u něj převládl italský nacionalismus před pacifismem, podpořil jak italské dobytí Libye v roce 1912, tak vstup Itálie do první světové války v roce 1915.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ernesto Teodoro Moneta na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]