Přeskočit na obsah

Charles Albert Gobat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Charles Albert Gobat
Narození21. května 1843
Tramelan
Úmrtí16. března 1914 (ve věku 70 let)
Bern
Místo pohřbeníBremgartenfriedhof
Alma materUniverzita v Basileji
Univerzita Heidelberg
Povolánípolitik a advokát
OceněníNobelova cena za mír (1902)
Politická stranaSvobodomyslná demokratická strana Švýcarska
DětiMarguerite Gobat
FunkceMember of the Swiss Council of States (1884–1890)
člen Národní rady (1890–1914)
Member of the Grand Council of the Canton of Bern
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Albert Gobat (21. května 1843 Tramelan16. března 1914 Bern) byl švýcarský právník a politik, nositel Nobelovy ceny míru z roku 1902, kterou dostal spolu s Éliem Ducommunem za vedení Bureau international de la paix (Mezinárodní společnosti pro mír).

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otcem byl protestantský kněz a synovec Samuela Gobata, jenž se jako misionář stal biskupem v Jeruzalémě. Vystudoval Basilejskou univerzitu, Bernskou univerzitu, univerzitu v Heidelbergu a Pařížskou univerzitu. V roce 1867 získal titul doktora práv právě na Heidelberské univerzitě.

Po studiích si otevřel vlastní advokátní kancelář v Bernu a současně učil francouzské občanské právo na univerzitě v Bernu. Po patnácti letech práce jako advokát se přesunul do politiky a vzdělávání. V roce 1882 byl jmenován superintendantem veřejného vzdělávání v kantonu Bern. Zastával progresivní vzdělávací filosofii a vytvořil mnoho školských reforem, zasadil se o přeměnu primárního školství a o lepší financování, které vedlo ke zlepšení vztahu žák-učitel. Podporoval výuku živých jazyků.

V roce 1882 byl zvolen do Velké rady Bernu. V letech 1884-1890 působil v Radě států Švýcarska, od roku 1890 až do své smrti zasedal v Národní radě. Patřil mezi zastánce liberálních reforem. V roce 1902 prosadil několik právních předpisů, které zavedly nástroj rozhodčího řízení do obchodních smluv. Spolupracoval s Meziparlamentní unií, kterou v roce 1889 založil William Randal Cremer (nositel Nobelovy ceny míru, 1903). Roku 1892 se stal prezidentem 4. konference Meziparlamentní unie v Bernu. Pracoval jako generální tajemník kanceláře, zasloužil se o rozvoj mírových hnutí, mezinárodní smírčí řízení a komunikaci mezi národními parlamentními orgány.

V roce 1902 obdržel Nobelovu cenu za mír společně s Éliem Ducommunem za řízení Stálého mezinárodního mírového úřadu.

Po smrti Élie Ducommuna v roce 1906 Gobat převzal vedení Mezinárodního mírového úřadu.

Gobat zemřel 16. března 1914 v Bernu, chystal se v té době vystoupit na mezinárodní konferenci, ovšem zkolaboval a za hodinu zemřel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles Albert Gobat na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]