Univerzita v Basileji

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Univerzita v Basileji
Datum založení4. dubna 1460
Počty akademiků
Studentů celkem12 896 (2022)
Další informace
AdresaBasilej, CH-4003, Švýcarsko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíUtrechtská síť, IIIF Consortium, Asociace evropských univerzit, Informační služba Věda, arXiv, ORCID a swissuniversities
www.unibas.ch/de
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Univerzitní knihovna

Univerzita v Basileji (Universität Basel), založená v roce 1460, je nejstarší a dodnes jedna z nejvýznamnějších univerzit ve Švýcarsku. Ve světových žebříčcích hodnocení se umísťuje kolem 100. místa. Na sedmi fakultách a řadě institutů studuje přes 11 000 studentů. Svými vědeckými výsledky se univerzita proslavila například v astronomii, jazykovědě a tropické medicíně. Její knihovna je největší ve Švýcarsku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla založena v souvislosti s Basilejským koncilem, a to papežskou bulou z roku 1458, slavnostní otevření bylo 4. dubna 1460. Původně měla čtyři fakulty (artistickou, teologickou, právnickou a lékařskou), absolvování artistické fakulty bylo až do roku 1818 podmínkou pro vstup na tři ostatní. V souvislosti s univerzitou se Basilej stala střediskem vzdělanosti, humanismu a také knihtisku ve Švýcarsku. V novější době přibyly další tři fakulty, přírodovědecká, ekonomická a psychologická a řada univerzitních institutů.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

V průběhu historie zde přednášeli například Erasmus Rotterdamský, Basilius Amerbach, Daniel Bernoulli, Jacob Burckhardt, Leonhard Euler, Friedrich Nietzsche, Fritz Haber, Adolf Portmann, Carl Gustav Jung, Karl Barth, Karl Jaspers, Walter Muschg nebo Hans Urs von Balthasar. Jako profesoři zde působili český historik František Graus a protestantský teolog Jan Milíč Lochman, který byl dvakrát zvolen rektorem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]