Frédéric Passy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frédéric Passy

Narození20. května 1822
Paříž
Úmrtí12. června 1912 (ve věku 90 let)
Neuilly-sur-Seine
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise
ChoťMarie Blanche Passy
DětiPaul Passy
Jean Passy
Marie-Alix Passy
PříbuzníAntoine Cartier d'Aure (prastrýc)
Alma materCondorcetovo lyceum
Lyceum Ludvíka Velikého
Profeseekonom, politik a diplomat
OceněníNobelova cena za mír (1901)
komandér Řádu čestné legie
CommonsFrédéric Passy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frédéric Passy (20. května 1822 Paříž - 12. června 1912 Neuilly-sur-Seine) byl francouzský politik, ekonom, pacifista a první držitel Nobelovy ceny míru (1901, spolu s Henri Dunantem).

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho strýcem byl Hippolyte Passy, který působil jako ministr financí ve vládách posledního krále Ludvíka Filipa a prvního prezidenta Francie Napoleona III. Vystudoval práva a pracoval jako účetní Státní rady. Poté se vrátil na univerzitu, kde studoval ekonomii a roku 1857 se stal profesionálním ekonomem. Svou skvělou reputaci v oboru získal díky knize Mélanges économiques essays a sérii přednášek na univerzitě v Montpellier. Hájil volný obchod a myšlenky Richarda Cobdena.

V roce 1877 vstoupil do Académie des sciences morales et politiques. Angažoval se v politických otázkách, obhajoval školskou reformu a zasáhl, aby zabránil válce mezi Francií a Pruskem během Luxemburské krize v roce 1867. Pomáhal založit Mezinárodní ligu míru, aby válečným konfliktům předcházel. V roce 1870 se tato organizace rozpadla v důsledku Prusko-francouzské války. Passy pomáhal tuto společnost oživit pod názvem Francouzská společnost přátel míru.

V roce 1881 vyhrál volby do poslanecké sněmovny, kde se zasazoval za změny v zahraniční politice. V roce 1886 jej znovuzvolili, ovšem v roce 1889 již svou funkci neobhájil.

Stál v čele několika Světových mírových kongresů, kde se snažil prosadit mezinárodní arbitráže, které by předcházely válečným konfliktům.

V roce 1901 obdržel spolu s Henrim Dunantem první udělenou Nobelovu cenu za mír za jeho celoživotní snahu předcházet válečným konfliktům.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frédéric Passy na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]