Henri Dunant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henri Dunant
Henry Dunant-young.jpg
Narození 8. května 1828
Ženeva
Úmrtí 30. října 1910 (ve věku 82 let)
Heiden
Místo pohřbení Friedhof Sihlfeld (Curych)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ27229686
Alma mater Collège Calvin
Ocenění Nobelova cena za mír (1901)
rytíř Čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Henri Dunant [žán ánri dynán], též Henry Dunant (8. květen 1828 Ženeva30. říjen 1910 Heiden) byl švýcarský podnikatel a humanista, iniciátor a spoluzakladatel Mezinárodního Červeného kříže, iniciátor Ženevských úmluv a první nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1901.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jean Henri Dunant se narodil v rodině významného ženevského obchodníka. Jeho rodina byla kalvínského vyznání a podporovala péči o sociálně slabé.

25. června 1859 byl svědkem krvavé bitvy u Solferina, na základě svých dojmů napsal v roce 1862 knihu Vzpomínka na Solferino, která měla nesmírný úspěch. Navrhl založit mezinárodní organizaci na pomoc raněným vojákům a uzavřít mezinárodní dohodu o jejich ochraně a ochraně zdravotnického personálu.

17. února 1863 v Ženevě založil Stálý mezinárodní výbor pro pomoc raněným tzv „výbor pěti“, který společně s ním tvořili Guillaume Henri Dufour, dr. Louis Appia, dr. Theodore Maunior a Gustave Moynier.

Ve dnech 26.29. října 1863 se z iniciativy Výboru pěti v Ženevě konala mezinárodní konference, které se účastnili zástupci šestnácti evropských zemí. Na konferenci byl založen Mezinárodní výbor Červeného kříže, což je považováno za počátek celosvětového hnutí Červeného kříže.

Jean Henri Dunant

V roce 1901 obdržel spolu s Frédéricem Passym první udělenou Nobelovu cenu za mír, důvodem bylo založení Mezinárodního Červeného kříže.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]