Henri Dunant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jean Henri Dunant

Jean Henri Dunant [žán ánri dynán], též Henry Dunant (8. květen 1828, Ženeva30. říjen 1910, Heiden) byl švýcarský podnikatel a humanista, iniciátor a spoluzakladatel Mezinárodního Červeného kříže, iniciátor Ženevských úmluv a první nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1901.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jean Henri Dunant se narodil v rodině významného ženevského obchodníka. Jeho rodina byla kalvínského vyznání a podporovala péči o sociálně slabé.

25. června 1859 byl svědkem krvavé bitvy u Solferina, na základě svých dojmů napsal v roce 1862 knihu Vzpomínka na Solferino, která měla nesmírný úspěch. Navrhl založit mezinárodní organizaci na pomoc raněným vojákům a uzavřít mezinárodní dohodu o jejich ochraně a ochraně zdravotnického personálu.

17. února 1863 v Ženevě založil Stálý mezinárodní výbor pro pomoc raněným tzv „výbor pěti“, který společně s ním tvořili Guillaume Henri Dufour, dr. Louis Appia, dr. Theodore Maunior a Gustave Moynier.

Ve dnech 26.29. října 1863 se z iniciativy Výboru pěti v Ženevě konala mezinárodní konference, které se účastnili zástupci šestnácti evropských zemí. Na konferenci byl založen Mezinárodní výbor Červeného kříže, což je považováno za počátek celosvětového hnutí Červeného kříže.

V roce 1901 obdržel spolu s Frédéricem Passym první udělenou Nobelovu cenu za mír, důvodem bylo založení Mezinárodního Červeného kříže.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Henri Dunant ve Wikimedia Commons

  • Seznam děl v databázi Národní knihovny ČR, jejichž autorem nebo tématem je Henri Dunant
  • Henri Dunant, Vzpomínka na Solferino dostupné v češtině zde
  • Josef Švejnoha, Henri Dunant dostupné zde
  • Ottův slovník naučný, heslo Dunant, Jean Henri. Sv. 8, str. 185
  • Ottův slovník naučný nové doby, heslo Dunant, Jean Henri. Sv. 3, str. 290