Lyceum Ludvíka Velikého

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lyceum Ludvíka Velikého
Lycée Louis-le-Grand
Informace
PředchůdceKolej Ludvíka Velikého
ZkratkaLLG
Datum založení1563
Poloha
MěstoPaříž
AdresaRue Saint-Jacques 52, 5. obvod, Paříž, FrancieFrancie Francie
Zeměpisné souřadnice
Map
Identifikátory
E-mailce.0750655E@ac-paris.fr
Oficiální webhttp://www.louislegrand.org/
Obory vzdělání
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lyceum Ludvíka Velikého (francouzsky: Lycée Louis-le-Grand) je významná veřejná francouzská střední škola sídlící v Latinské čtvrti v Paříži. Obecně je považována za jednu z nejnáročnějších středních škol ve Francii. Původní název Collège de Clermont byl přejmenován po francouzském králi Ludvíku XIV. poté, co školu navštívil a nabídl jí svou záštitu.

Obory[editovat | editovat zdroj]

Nabízí středoškolské osnovy (lyceum s 800 žáky) i vysokoškolské osnovy (900 studentů). Připravuje studenty ke studiu na elitních vysokých školách a univerzitách. Studenti lycea se nazývají magnoludoviciens (z latiny velkoludvíkovci).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lyceum Ludvíka Velikého bylo založeno v roce 1563 a nachází se v srdci Latinské čtvrti, tradiční studentské oblasti v Paříži. Bohatá na historii, architekturu, kulturu je domovem pro některé z nejstarších a nejprestižnějších škol ve Francii - Sorbonny a Collège de France.

Exteriéry lycea

LLG hraje vůdčí roli v oblasti vzdělávání francouzských elit. Spousta bývalých žáků se stali státníky, diplomaty, preláty, maršály Francie, členy Francouzské akademie, ale také významnými básníky nebo spisovateli. Nejznámějšími členy lycea byli Molière, Voltaire, Victor Hugo (spisovatelé) nebo Georges Pompidou, Valéry Giscard d'Estaing, Jacques Chirac (prezidenti Páté francouzské republiky). Nejvýznamnějšími čestnými zahraničními studenty byli černohorský král Nikola I. Petrović-Njegoš nebo Léopold Sédar Senghor, první prezident Senegalu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lyceé Louis-le-Grand na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]