Rigoberta Menchú

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rigoberta Menchú
Rigoberta Menchú (2009)
Narození 9. ledna 1959 (59 let)
Guatemala Laj Chimel, Guatemala
Povolání politička, spisovatelka, autorka autobiografie a obránkyně lidských práv
Ocenění Nobelova cena za mír (1992)
Cena kněžny asturské za mezinárodní spolupráci (1998)
Politická strana Encuentro por Guatemala
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rigoberta Menchú Tum (* 9. ledna 1959) je přední guatemalská aktivistka v oblasti ochrany lidských práv, nositelka Nobelovy ceny míru za rok 1992.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Rigoberta Menchú pochází z mayského etnika K'iche' a narodila se v malé indiánské vesnici Laj Chimel v guatemalském departamentu Quiché. Od dětství byla svědkem násilností a porušování lidských práv, které se děly během guatemalské občanské války.

Její matka a bratr byli brutálně zavražděni provládními eskadrami smrti a její otec zahynul při zásahu armády proti demonstrantům, kteří se zabarikádovali na španělské ambasádě v Ciudad de Guatemala 31. ledna 1980. Bez katolické ani sociální organizace se proto Rigoberta [zdroj?]už od svého pubertálního věku zapojovala do aktivit upozorňujících na porušování lidských a občanských práv především domorodého obyvatelstva Guatemaly.

Kvůli tomu se musela začít v Guatemale skrývat a v roce 1981 odešla do exilu v Mexiku. Roku 1983 byla vydána její autobiografická kniha Já, Rigoberta Menchú, která vzbudila mezinárodní ohlasy a poprvé výrazněji upřela pozornost světového mínění na dění v Guatemale. V průběhu následujících let se Rigoberta stala významnou obhájkyní práv domorodého indiánského obyvatelstva a zastánkyní etnicko-kulturního zmírnění nejenom v Guatemale, ale na celé západní polokouli.

Roku 1992 jí byla za tyto snahy udělena Nobelova cena míru. Roku 1998 získala také Cenu prince Asturského v kategorii mezinárodní spolupráce a roku 1996 se stala velvyslankyní dobré vůle UNESCO. V současnosti je aktivní hlavně v domácí guatemalské politice, byla spoluzakladatelkou několika indiánských politických stran a roku 2007 neúspěšně kandidovala na post guatemalské prezidentky. Vyvíjí též snahu, aby čelní představitelé vojenské diktatury vládnoucí za časů občanské války byli za svoje činy postaveni před soud.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rigoberta Menchú na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]