Iskandar Mírza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Iskandar Mírza
اسکندر مرزا
Iskandar Mírzaاسکندر مرزا
Iskandar Mírza
اسکندر مرزا

Ve funkci:
22. března 1956 – 27. října 1958
Předchůdce
Nástupce Ajjúb Chán

Ve funkci:
6. října 1955 – 23. března 1956
Předchůdce Gulám Muhammad
Nástupce

Stranická příslušnost
Členství Republikánská strana

Narození 13. listopadu 1899
Muršidábád, Britská Indie
Úmrtí 12. listopadu 1969
Londýn, Spojené království

Iskandar Mírza (urdsky: اسکندر مرزا) byl v letech 1955–56 poslední generální guvernér dominia Pákistán a následně první prezident Pákistánu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Iskandar Mírza se narodil 13. listopadu 1899 v Muršidábádu v tehdejší Britské Indii jako ší'itský muslim. Vyrůstal v Bombaji. Po absolvování tamější Elphinstone College nastoupil na Bombajskou univerzitu, poté začal studovat na elitní Královské vojenské akademii Sandhurst. Po jejím absolvování (stal vůbec prvním člověk z Indického subkontinentu, který ji absolvoval) nastoupil britsko-indické armádě. V armádě sloužil v různých funkcích šest let.

Když byl na podzim roku 1955 jmenován generálním guvernérem Pákistánu, stal se tak v pořadí čtvrtým a rovněž posledním člověkem v této funkci. Na tomto postu však nezůstal ani půl roku. Když byla v roce 1956 v Pákistánu vyhlášena republika, stal se 22. března téhož roku prvním oficiální prezidentem Islámské republiky Pákistán.

Když v roce 1958 postihla Pákistán vážná, nejen politická hospodářská krize, Mírza se ji snažil vyřešit tím, že rozpustil obě provinční zákonodárná shromáždění, vládu i parlament, ústavu prohlásil za neplatnou a v zemi byl vyhlášen výjimečný stav.[1] Ještě tentýž rok jej ve funkci nahradil Muhammad Ajjúb Chán. Iskandar Mírza pak až do své smrti žil v londýnském exilu. Zemřel 12. listopadu 1969, den před svými sedmdesátými narozeninami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Iskander Mirza na anglické Wikipedii.

  1. FILIPSKÝ, Jan, et al. Dějiny Bangladéše, Bhútánu, Malediv, Nepálu, Pákistánu a Šrí Lanky. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2003. ISBN 80-7106-647-8. S. 215.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]