Tahrír al-Šám

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Haját Tahrír al-Šám (arabsky: هيئة تحرير الشام, v českém překladu „Organizace pro osvobození Levanty“), běžně označovaná Tahrír al-Šám, je aktivní sunnitská islamistická militantní skupina zapojená do syrské občanské války. Skupina byla založena 28. ledna 2017 sloučením Jabhat Fateh al-Sham (dříve Fronta an-Nusrá), fronty Ansar al-Din, Jaysh al-Sunna, Liwa al-Haqq a hnutí Nour al-Din al-Zenki. Po oznámení se připojily další skupiny a jednotlivci. Sloučenou skupinu v současné době vedou Jabhat Fatah al-Sham a bývalí vůdcové Ahrar al-Sham, ačkoli nejvyšší velení se skládá z vůdců z jiných skupin. Mnoho skupin a jednotlivců přišlo z Ahrar al-Sham, což představovalo jejich konzervativnější a salafistické prvky. V roce 2019 měla odhadem 20 000 členů.

Přes fúzi byl Tahrir al-Sham obviněn z toho, že pracoval jako syrská pobočka al-Káidy na skryté úrovni, a je považován za jednu ze svých poboček  a že mnoho osobností skupiny, zejména Abu Jaber, zastávalo podobně extrémní názory.  Tahrir al-Sham však oficiálně popřel, že je součástí al-Káidy, a ve svém prohlášení uvedl, že skupina je „nezávislým subjektem, nikoli rozšířením předchozích organizací nebo frakcí“.  Navíc některé frakce, jako Nour al-Din al-Zenki, které byly součástí fúze, byly jednou podporovány Spojenými státy.

Hay'at Tahrir al-Sham přísahal věrnost syrské vládě spásy , která je alternativní vládou syrské opozice usazené v guvernéru Idlibu. Místopředsedou vlády pro vojenské záležitosti je Riad al-Asaad, zakladatel Svobodné syrské armády.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na vytvoření skupiny pracovali Abdullah al-Muhaysini , Abú Taher al-Hamawi a Abd ar-Razzaq al-Mahdi .  [je potřeba lepší zdroj ] Nová formace byla vyhlášena 28. ledna 2017.

Podle analytika Sýrie Charles Lister, Ahrar al-Sham ztratil asi 800 - 1 000 bojovníku HTS, ale získal alespoň o 6 000 - 8 000 více bojovníku do svých řad Suqor al-Sham , Jaish al-Mujahideen , Fastaqim Union a východní Jednotky Aleppo Levantského frontu a jednotky Jaysh al-Islam založené v Idlíbu . Mezitím JFS mezitím ztratil několik stovek bojovníků s Ahrarem al-Šámem, ale spojením s Harakat Nourem al-Dínem al-Zinkim, Liwou al-Haqem, Džishem al-Sunnou a Jabhatem Ansarem al-Dínem do HTS získal 3 000 až 5 000 bojovníků.

Dne 28. ledna 2017, v den, kdy byl vytvořen Tahrir al-Šám, skupina oznámila vytvoření svých elitních jednotek, „Inghimasi“, z nichž někteří byli rozmístěni ve městě Idlib , podle pro-vládních médií


Útoky (začátek roku 2017)[editovat | editovat zdroj]

Dne 25. února 2017 zaútočilo 5 sebevražedných atentátníků Tahrir na al-Šám na velitelství syrské vojenské zpravodajské služby v Homsu a zabilo tucty bezpečnostních sil, včetně hlavy vojenské bezpečnosti v Homsu.  Fotografie útočníků byly zveřejněny na Twitteru. Jedním z útočníků byl chán Shaykhun, rodák jménem Abu Hurayra (Safi Qatini), podle zdrojů sociálních médií.  Podle zdrojů sociálních médií zemřel při útoku šéf pobočky Státní bezpečnosti a šéf vojenské bezpečnosti.K útoku došlo současně se začátkem Ženevských čtyř rozhovorů.Útok byl oceněn vůdcem brigády Liwa Omar al-Farouq v Ahrar Al-Sham , Abu Abdul Malik (Mahmoud Nemah).

Dne 11. března 2017 provedl Tahrir al-Šám dvojitý bombový útok v oblasti Bab al-Saghir ve starém městě Damašku, zabil 76 a zranil 120. Počet obětí zahrnoval 43 iráckých poutníků. Útoky byly ve svatyni, kterou navštěvovali šíitští poutníci a milicionáři. Byly popsány v prohlášení přičítané Tahriru al-Šámovi jako cílení na íránské milice a Syrské vládní vojáky

Začátek úpadku[editovat | editovat zdroj]

Od září do listopadu 2017 došlo k řadě atentátů na vedoucí představitele HTS, zejména k zahraničním duchovním spojeným s nejnáročnějšími prvky, jako jsou Abu Talha al-Ordini, Abu Abdulrahman al-Mohajer, Abu Sulaiman al-Maghribi, Abu Yahya al -Tunisi, Suraqa al-Maki a Abu Mohammad al-Sharii, jakož i někteří místní vojenští vůdci, včetně Abu Eliase al-Baniasi, Mustafa al-Zahri, Saied Nasrallah a Hassan Bakour. Spekulovalo se, že atentáty provedli buď pro-turečtí pachatelé, vzhledem k nepřátelství mezi Tureckem a HTS v Idlibu.V prosinci HTS zatkla několik prominentních džihádistických aktivistů, bývalých členů al-Nusry, kteří zůstali věrní al-Káidě, a odmítli odvrátit HTS.

HTS oznámil 1. října 2017 rezignaci Abu Jabera na pozici vedoucího skupiny. Na jeho místo nastoupil zakladatel Nusra Front Abu-Muhammad al-Julani, který již byl de facto vojenským velitelem.

V říjnu 2017 Rusko tvrdilo, že při leteckém náletu zranilo Abu Mohammeda al-Joulaniho,v to HTS zamítl.

V listopadu 2017 došlo k prudkým střetům mezi hnutím Nour al-Din al-Zenki a Tahrir al-Sham v severním Idlibu a západním Aleppu, zejména v oblasti mezi Atme a Khan al-Asal. HTS založila v Idlibu vládu Syrské spásy jako rivala vůči syrské prozatímní vládě uznané jinými rebely.

Na začátku roku 2018 byly zprávy, že HTS byl významně oslaben, a nyní měl „malou přítomnost ve východní Ghoutě a klesající vliv v provincích Idlib, severní Hama a západní Aleppo“

HTS byla vyloučena z dohody o příměří z Východní Ghouty z 24. února. Na konci února skupina ozbrojených frakcí, včetně Failaq al-Rahman a Jaysh al-Islam , napsala OSN, v níž prohlásila, že je připravena „evakuovat“ zbývající bojovníky HTS z východní Ghouty do 15 dnů.  Ve stejnou dobu v provincii Idlíb vstoupil Ahrar al-Sham, Nour al-Din al-Zinki a Soqour al-Sham do konfliktu s HTS , přičemž zajal významné území.

Na konci roku 2017 a začátkem roku 2018 spolupracovala s Tureckem v Idlibu, což vedlo k prohlubování napětí mezi pragmatičtějším vedením a tvrdšími (zejména zahraničními bojovníky) prvky nepřátelskými pro spolupráci s Tureckem. Některé z nich se v únoru 2018 rozdělily na Huras al-Din . Vedení HTS také zakroutilo zbývající štěpící buňky ISIS aktivní v Idlíbu. V srpnu, kdy HTS zahájila (neúspěšná) jednání s Ruskem a Tureckem, se odhadovalo, že HTS má asi 3 000–4 000 zahraničních bojovníků, včetně nesýrských Arabů, z celkem 16 000 bojovníků HTS. 31. srpna Turecko prohlásilo HTS za teroristickou organizaci.

Obnova a vítězství v Idlibu[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2019 se HTS podařilo zajmout desítky vesnic od soupeřů a poté bylo dosaženo dohody, v níž měla být HTS vedena civilní správa v celém povstalecké provincii Idlíb. Po pátém konfliktu mezi povstalci z Idlíbu HTS získala kontrolu nad téměř celou kapsou Idlibu poté, co porazil tureckou národní frontu za osvobození .

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hayat Tahrir al-Sham na anglické Wikipedii.