Syrská opozice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlajka Syrské opozice
Mapa aktuálního vojenského působení v Sýrii
     Fronta an-Nusrá
     Syrská opozice
     Syrská vláda
     Sporná území

Syrská opozice (arabsky المعارضة السورية‎‎, anglicky Syrian opposition) je zastřešující pojem pro entity účastnící se občanské války v Sýrii, představované politickou syrskou Národní koalicí sil revoluce a syrské opozice a souvisejících protirežimních syrských skupin s určitou územní kontrolou v Sýrii.[1] Jejich alternativní syrská vláda prohlašuje, že reprezentuje legitimní „Syrskou arabskou republiku“.

Vojenské síly[editovat | editovat zdroj]

Vojenské síly syrské opozice jsou v současné době definované především Radou syrského revolučního velitelství. Zpočátku se zdála Svobodná syrská armáda jako největší vojenská síla opozice, ale s kolapsem mnoha jejich frakcí a přeběhem jejich bojovníků do nových silných islamistických skupin, bylo jasné, že pouze spolupráce s umírněnými islamisty by mohla vytvořit dostatečně silnou koalici na boj proti ostatním skupinám. Hodně z těchto skupin drží spojenectví s Džaíš al-Fatah. Členské skupiny rady jsou:
Svobodná syrská armáda:

Islámská fronta:

Další skupiny:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Syrian National coalition [online]. Arab Center For Research & Policy Studies, [cit. 2015-11-30]. Dostupné online. (English)