Nová syrská armáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nová syrská armáda
جيش سوريا الجديد
(Jaysh suria aljadid)
Účast na syrské občanské válce
Mapa Sýrie v roce 2016:      Syrská armáda      Syrská opozice      SDF      Islámský stát
Mapa Sýrie v roce 2016:
     Syrská armáda
     Syrská opozice
     SDF
Základní info
Aktivní 10. listopad 2015–současnost
Operační 
území
SýrieSýrie Sýrie
Velitel Khazal al Sarhan
Základny al-Tanf
Síla Neznámá
Spojenci CJTF–OIR
Oponenti Flag of the Islamic State of Iraq and the Levant2.svg Islámský stát
Sýrie Syrská vláda

Nová Syrská armáda, známá také pod zkratkou NSA nebo NSyA, je povstalecká ozbrojená skupina, účastnící se Syrské občanské války, složená převážně z dezertérů SAA. Skupina byla založena v listopadu 2015 za účelem likvidace Islámského státu ve východní Sýrii. Její členové měli údajně podstoupit výcvik CIA.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

16. listopadu 2015 byla NSA nasazena v oblasti al-Tanf na jihovýchodě Sýrie v blízkost Jordánských hranic. Žádné další informace nebyly zveřejněny.

5. března 2016 podnikla z Jordánska NSA spolu s další povstaleckou skupinou Brigády a Bataliony mučedníka Ahmada al-Abda útok na syrsko-irácký hraniční přechod Tanf ovládaný Islámským státem. Ten později dobyly a přerušily tak jižní zásobovací trasu IS.

27. května 2016 podnikli teroristé z Islámského státu sebevražedný útok na základnu NSA, což mělo za následek mnoho obětí mezi povstalci.

Koalice shazuje nad územím pod kontrolou ISIS letáky s logem Nové syrské armády.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Skupina používá moderní americké zbraně jako jsou pušky M16 a M14, kulomet M240 a M249 a minomety M120. Využívá pick-upy s kulomety M2 browning. Skupina je podporována z USA a Jordánska. Používá také malé množství starších zbraní sovětského původu. Příslušníci nosí starší typ amerických uniforem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rusko má vážne podozrenie. USA majú cvičiť v Sýrii militantov Islamského štátu | Aktuálne.sk. aktualne.sk. Dostupné online [cit. 2017-12-16]. (slovensky)