Přeskočit na obsah

Turecká invaze do Afrínu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Turecká invaze do Afrínu
konflikt: Občanská válka v Sýrii
Stav 3. února 2018. Zeleně je vyznačené území pod kontrolou turecké armády, Turky podporované Svobodné syrské armády a mezinárodní teroristické organizace Al-Káida, žlutě území pod kontrolou kurdských milicí YPG/PYD a červeně pod kontrolou syrské vlády.
Stav 3. února 2018. Zeleně je vyznačené území pod kontrolou turecké armády, Turky podporované Svobodné syrské armády a mezinárodní teroristické organizace Al-Káida, žlutě území pod kontrolou kurdských milicí YPG/PYD a červeně pod kontrolou syrské vlády.

Trvání20. ledna 2018 - současnost
MístoAfrín
Souřadnice
VýsledekVítězství Turecké armády a armády SSA:

- Turecké ozbrojené síly a jejich spojenci okupují celý okres Afrín (Včetně celkové plochy 2 000 km2 a 282 osad)

- Území držené Lidově obrannými jednotkami kolem Turecko-syrské hranice je vydáno jednotkám Svobodné syrské armády, spojující Azaz a Idlib (Odříznuto od února 2016)

- Napětí v Sýrii stále pokračuje
Změny územíTurečtí spojenci dobyli většinu území kantonu Afrín
Strany
TureckoTurecko Turecko[1]
Svobodná syrská armáda (turecká)[1]
Ahrar aš-Šám[2]
Rojava

Mezinárodní batalion svobody[3][4]
SýrieSýrie Sýrie

Ztráty
46 tureckých vojáků, 195 bojovníků Svobodné syrské armády a 9 civilistů v Turecku 820 bojovníků zabito, 500 civilistů zabito

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turecká invaze do Afrínu začala v lednu 2018, kdy turecká armáda v rozporu s mezinárodním právem napadla Kurdy ovládané město Afrín a jeho okolí na severu Sýrie. Turecko operaci pojmenovalo Olivová ratolest (turecky Zeytin Dalı Harekâtı).

Pozadí krize[editovat | editovat zdroj]

Ve městě Afrínu a okolí tvořili většinu obyvatel Kurdové.[5] Afrínský region byl pod kontrolou kurdské Demokratické federace Severní Sýrie, která fungovala nezávisle na centrální syrské vládě. Hlavní politickou stranou regionu je kurdská Sjednocená demokratická strana (PYD) a její ozbrojené křídlo tvoří jednotky YPG.

Podle Turecka syrští Kurdové spolupracují se Stranou kurdských pracujících (PKK), která bojuje za vytvoření vlastního kurdského státu a kterou Turecko a Spojené státy označují za teroristickou organizaci.[6] Turecko nedělá rozdíly mezi PKK a YPG a obě skupiny označuje za teroristické, naopak Spojené státy pomáhaly YPG v boji proti Islámskému státu.[7] Turecko spolupracuje při invazi do Afrínu s islamistickou koalicí Ahrar aš-Šám,[2] kterou Sýrie, Rusko, Egypt a některé další země považují za teroristickou organizaci.

Kurdské jednotky YPG byly vyzbrojovány a cvičeny Spojenými státy. Několik dní po začátku turecké operace proti YPG český novinář Břetislav Tureček odhadl, že „Může to vést i k tomu, že spřátelené Kurdy opět hodí přes palubu.“[8]

Dne 17. ledna 2018 turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu varoval, že Turecko provede rozsáhlou operaci proti Kurdům v Sýrii, a pohrozil Spojeným státům nezvratným poškozením vzájemných vztahů, pokud Spojené státy nepřestanou podporovat kurdské milice YPG.[9]

Vojenská operace[editovat | editovat zdroj]

Turečtí pohraničníci a Kurdové spolu vedli občasné pohraniční střety. 19. ledna 2018 se střety vyostřily a další den začal turecký útok na syrském území. Na rozkaz prezidenta Erdogana začala turecká armáda s podporou vojenského letectva intenzívně ostřelovat a bombardovat Afrín a okolí. Za pouhé dva týdny zemřelo 100 civilistů, Turci bombardovali dokonce i nemocnici. Kurdové palbu také opětovali raketovými střelami, v Turecku zahynulo pět lidí.[10]

Již během několika hodin začala pozemní ofenzíva. Tankový útok nařízený tureckým prezidentem Erdoganem byl naprosto nečekaný, a tak Turci pronikli hluboko za syrskou hranici, Kurdové se však vzchopili k odporu a Turky zatlačili zpět k hranici.[11] V dalších dnech však Turci opět několikrát překročili hranici a na počátku únoru drželi pod kontrolou několik pohraničních vesnic. 1. února turecká armáda dobyla strategickou vesnici Bulbul na severu Afrínské provincie. Útoku na Afrín se účastní také Turky podporovaná svobodná syrská armáda, která útočí na Kurdy z východu.

Syrský prezident Bašár Asad vyzval Turky k ukončení operace, USA vyzvaly Turky ke zdrženlivosti.[11] V pondělí 29. ledna se v Praze konala demonstrace na podporu Kurdů.[12] Turecká policie zatkla více než 300 Kurdů, kteří kritizovali tureckou invazi.[13]

Turecko varovalo Spojené státy, aby ukončily podporu YPG, jinak riskují konfrontaci s Tureckem.[14] Podle tureckých médií používají bojovníci z YPG americké zbraně.[15] Turecká armáda do bojů nasadila německé tanky Leopard 2.[16]

V neděli 18. března 2018 obsadila turecká armáda spolu se Syrskou svobodnou armádou centrum města Afrín, kde nechali vyvěsit své vlajky.[17][1]

Mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana prohlásil, že oblast kolem Afrínu se pod správu Sýrie už nevrátí.[18] Syrské velvyslanectví v České republice uvedlo po obsazení Afrínu Tureckem: „Sýrie, a to od začátku tureckého vpádu, rázně odsuzuje tureckou agresi, považovala ji za hrubé porušeni principu mezinárodního práva a za neomluvitelný útok na území nezávislého a svrchovaného státu.“[18]

V Turecku bylo za kritiku vojenské operace zatčeno přes 800 lidí, včetně opozičních politiků a novinářů.[19][20] 15.10.2022 : Islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (syrská odbočka Al-Káidy) dobyla město Afrín v provincii Aleppo(Halab). HTS=Haját Tahrír aš-Šám ovládá (spolu se svými spojenci) velkou část provincie Idlíb a části sousedních provincií na severozápadě Sýrie. Město Afrín bylo od r.2018 v moci tureckých jednotek a jimi podporovaných syrských rebelů. Informace o tom přinesly turecký opoziční server Ahval, íránská agentura Tasnim a několik dalších médií .

Válečné zločiny[editovat | editovat zdroj]

Turci bombardovali nemocnici v Afrínu.[21] Celkově při bojích o oblast Afrínu zemřelo okolo 500 civilistů.[22] Z Afrínu uteklo více než 150 000 civilistů.[23] Několik svědků potvrdilo, že turečtí pohraničníci zabíjeli samopaly bezbranné Kurdy, kteří se snažili před válkou uprchnout do Turecka.[24] Vojáci Svobodné syrské armády, která na Kurdy útočí z východu, brutálně zohavili kurdskou bojovnici, usekli jí prsa. Obhajují to tím, že ženy dle koránu nemají právo bojovat.[25] Turecko chce do oblasti stěhovat syrské uprchlíky z Turecka, převážně sunnitské Araby.[5]

Česká novinářka Lenka Klicperová napsala: „NATO dalo Turecku v podstatě volnou ruku. EU nijak hlasitě neprotestuje. ... Dnes je den výročí vstupu ČR do NATO. Doufáme, že si po 19 letech nebudeme muset říci, že je to instituce, která nechala vraždit civilisty jednou ze svých členských zemí.“[26]

21. března tureckou invazi poprvé kritizovala německá kancléřka Angela Merkelová, která během projevu před Spolkovým sněmem prohlásila: „Přes všechny oprávněné bezpečnostní zájmy Turecka je nepřijatelné to, co se v (syrském) Afrínu děje, kde jsou tisíce a tisíce civilistů pronásledovány, kde civilisté umírají a odkud musejí uprchnout.“[27]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Turkish forces and Free Syrian Army capture Afrin city. Al-Džazíra [online]. 2018-03-18 [cit. 2018-03-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b Kurdish fighters join Turkey's Afrin operation [online]. 16. února 2018. Dostupné online. 
 3. RÖPCKE, Julian. Deutsche kämpfen gegen Erdogan. Bild [online]. Axel Springer, 2018-01-27 [cit. 2018-03-18]. Dostupné online. (německy) 
 4. FONTAINE, Paul. Icelander Reportedly Killed In Action In Afrin. The Reykjavík Grapevine [online]. Fröken, 2018-03-07 [cit. 2018-03-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. a b Turecko chce do kurdských regionů přesídlit syrské uprchlíky. Hrozí demografická proměna. Český rozhlas. 19. března 2018.
 6. Zabili jsme 800 teroristů a budeme zabíjet dál, chlubí se Erdogan útoky na syrské Kurdy. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2018-02-03]. Dostupné online. 
 7. Turkey's operation in Syria's Afrin: The key players [online]. Dostupné online. 
 8. Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert. iDNES.cz. 23. ledna 2018.
 9. Turecko pohrozilo americkému ministrovi rozsáhlou operací v Sýrii. Novinky.cz [online]. Borgis, 17. ledna 2018. Dostupné online. 
 10. Raketová palba zabila pět tureckých civilistů, Kurdové hlásí 104 oběti náletů [online]. Borgis [cit. 2018-02-03]. Dostupné online. 
 11. a b Turecká armáda se prý probojovala do Afrínu. Rusko i USA vyzývají ke zdrženlivosti [online]. [cit. 2018-02-03]. Dostupné online. 
 12. Afrín není sám: Demonstrace proti turecké agresi vůči Rojavě [online]. [cit. 2018-02-03]. Dostupné online. 
 13. Turecká policie zadržela přes 300 lidí. Kritizovali ofenzívu v Afrínu. [online]. [cit. 2018-02-03]. Dostupné online. 
 14. Turkey to U.S.: End support for Syrian Kurd YPG or risk confrontation. Reuters, 25. ledna 2018.
 15. Afrin operation sees another area cleared of YPG/PKK. TRT World. 1. února 2018.
 16. BBC: Turci proti kurdským milicím v Sýrii nasadili německé tanky Leopard . Český rozhlas. 24. ledna 2018.
 17. kul. Spojenecké oddíly Turecka vstoupily do syrského Afrínu. ČT24 [online]. Česká televize, 2018-03-18 [cit. 2018-03-18]. Dostupné online. 
 18. a b Sýrii pobouřila kancelář tureckého prezidenta, že obsazený Afrín nevrátí pod její správu. Novinky. 18. března 2018.
 19. 845 people detained in Turkey for opposing Afrin operation so far. turkeypurge.com. 26. února 2018. Dostupné online. 
 20. Turkey detains 91, including politicians, journalists, over Syria comments. Reuters. 23. ledna 2018. Dostupné online. 
 21. Ticho po Afrínu. 'Všichni tady umřeme,' říká Češka z odříznutého města. Český rozhlas. 15. března 2018.
 22. Hrozí dobytému Afrínu etnické čistky? Jestli Turci potáhnou dál na východ, mohou tvrdě narazit. Český rozhlas. 21. března 2018.
 23. Z Afrínu uprchlo 150 tisíc civilistů, na severu města probíhají ostré boje. Deník.cz. 17. března 2018.
 24. Turkey denies report border guards shot at fleeing Syrians [online]. [cit. 2018-02-03]. Dostupné online. 
 25. Spojenci Turecka zohavili tělo kurdské bojovnice, video vyvolalo pobouření Zdroj: http://zahranicni.eurozpravy.cz/blizky-vychod/214605-spojenci-turecka-zohavili-telo-kurdske-bojovnice-video-vyvolalo-poboureni/ Zdroj: http://zahranicni.eurozpravy.cz/blizky-vychod/214605-spojenci-turecka-zohavili-telo-kurdske-bojovnice-video-vyvolalo-poboureni/ [online]. [cit. 2018-02-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-04. 
 26. Hrozí obrovská katastrofa, Turci se blíží do Afrínu a nebudou mít slitování, varuje Lenka Klicperová . Český rozhlas. 12. března 2018.
 27. Hořící mešity, vypjaté emoce. Bitva o Afrín má dozvuky i v Německu. iDNES.cz. 23. března 2018.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]