Břetislav Tureček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Břetislav Tureček
Břetislav Tureček (2017)
Břetislav Tureček (2017)
Narození11. června 1970 (50 let)
Praha
Povoláníspisovatel a novinář
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Břetislav Tureček (* 11. června 1970 Praha) je český novinář a vysokoškolský učitel, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě. Nyní vyučuje na Metropolitní univerzitě Praha (MUP).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1993 pracoval jako novinář na volné noze, který se specializoval na oblast Blízkého a Středního východu. Jeho texty publikovaly např. Lidové noviny, MF Dnes, Reflex, Respekt atd. Od roku 1997 byl redaktorem deníku Právo. Od dubna 2007 působil jako zahraniční redaktor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Od ledna 2008 do července 2013 byl stálým zpravodajem Českého rozhlasu na Blízkém východě.

Od podzimu 2013 je externím spolupracovníkem Lidových novin a webu Česká pozice, kam přispívá analýzami a zpravodajstvím o Blízkém východě.

Pedagogická a publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

V letech 2003 až 2007 přednášel problematiku Blízkého východu na Západočeské univerzitě v Plzni. Od září 2013 vede Centrum pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha. Přednáší předměty související s Blízkým východem a se žurnalistikou.

V říjnu 2007 vydal cestopisnou knihu „Světla a stíny islámu - Drama Blízkého východu a sonda do duší jeho obyvatel“. Kniha obsahuje postřehy autora z cest do oblasti Blízkého východu, které podnikal soukromě a jako reportér.

V září 2011 vydal politickou reportážní knihu „Nesvatá válka o Svatou zemi - Málo známá zákoutí nelítostného boje mezi Židy a Araby“. Autor v knize využil své četné cesty mezi Izraelci a Palestinci i dosavadní čtyři roky života v Jeruzalémě k pohledu do zákulisí jednoho z nejdelších konfliktů na světě. V roce 2012 za ni obdržel Cenu Egona Erwina Kische.

V květnu 2013 vydal politickou reportážní knihu „Labyrintem Íránu - Cesta do nitra jaderné říše a k pramenům jejího vzdoru“.

V roce 2015 se jako jeden z editorů podílel na přípravě publikace „Blízký východ na křižovatce - Význam kmenové společnosti v 21. století“, první z avizované řady knih vydávané společně MUP a Nakladatelstvím Lidové noviny.[1]

V říjnu 2016 vydal reportážně-analytickou knihu „Blízký východ nad propastí - Cesta od orientálních diktatur ke svobodě a zase zpátky“.

V dubnu 2017 vyšla kniha „Světla a stíny islámu - Drama Blízkého východu a sonda do duší jeho obyvatel“ v druhém vydání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Význam kmenové společnosti v 21. století - Břetislav Tureček | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2017-05-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]