Mosul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mosul
الموصل
Řeka Tigris a most v Mosulu
Řeka Tigris a most v Mosulu
Poloha
Souřadnice 36°20′ s. š., 43°7′ v. d.
Nadmořská výška 250 m n. m.
Časové pásmo +2
Stát Irák Irák
governorát (provincie) Ninive
Mosul
Red pog.svg
Mosul
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 1 800 000 (2008)
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mosul (arabsky: الموصل, al-Mausíl) je město v Kurdistánu na severu Iráku, správní středisko provincie Ninive, okupované od 10. června 2014 radikální islámskou teroristickou organizací Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL)[1]. K počátku roku 2008 čítá reálný počet 3 000 000 obyvatel a je tak po Bagdádu a druhým největším iráckým městem. Mosul, ležící v oblasti velmi bohaté na zásoby ropy, je hospodářským a dopravním centrem severního Iráku.

Poloha a přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Rozkládá se 350 km severozápadně od Bagdádu v nadmořské výšce 250 m na pravém břehu řeky Tigridu na Ninivské pláni. Poblíž, na protějším břehu, se rozkládají pozůstatky starobylého města Ninive, které bylo v 7. století př. n. l. metropolí asyrské říše.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie sahá do starověku, jednalo se o významné asyrské obchodní centrum, spojující Mezopotámii a Středomoří. V okolí Mosulu se vyskytuje ve třech dialektech novosyrština, která tvoří jednu ze dvou větví aramejštiny. V červnu 2014 bylo město dobyto tzv. Islámským státem, jehož bojovníci vyhnali křesťany a zničili množství muslimských a křesťanských náboženských památek.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Okolní oblast je národnostně převážně kurdská, ale ve městě samém od 90. let 20. století převažují Arabové a Kurdové jsou v menšině. Třetím nejpočetnějším etnikem jsou pak Turci. Mosul měl před americkou invazí ze všech iráckých měst nejpočetnější křesťanskou menšinu, od té doby se jejich počet snížil ze 100 000 na 5000, po obsazení města Islámským státem jich zbylo již jen 200.[2] Ve městě sídlil chaldejskokatolický arcibiskup.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Jižně od Mosulu se nachází trosky nejstaršího křesťanského kláštera v Iráku, klášter sv. Eliáše z konce 6. století. Kolem roku 590 ho založil asyrský mnich. Podle satelitních snímků bylo místo zničeno mezi koncem srpna a koncem září 2014 pravděpodobně příslušníky takzvaného Islámského státu.[3]

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

V Mosulu se nachází velké rafinerie ropy, město je odedávna proslulé i svým textilním průmyslem – slovo mušelín je odvozeno právě z názvu Mosul.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SECTION, United Nations News Service. UN News Service Section [online]. UN News Service Section, 2015-11-20, [cit. 2016-03-06]. Dostupné online.  
  2. Convert, pay tax, or die, Islamic State warns Christians
  3. Radikálové z IS zničili v Iráku klášter ze 6. století [online]. ČTK, 2016-01-20, [cit. 2016-01-24]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]