Mosul

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mosul
الموصل
Řeka Tigris a most v Mosulu
Řeka Tigris a most v Mosulu
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 250 m n. m.
Časové pásmo: +2
stát: Irák IRQ
governorát (provincie): Ninive
Mosul
Red pog.png
Mosul
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 1 800 000 (2008)
správa

Mosul (arabsky: الموصل, al-Mausíl) je město v Kurdistánu na severu Iráku, správní středisko provincie Ninive. K počátku roku 2008 čítá reálný počet 3 000 000 obyvatel a je tak po Bagdádu a druhým největším iráckým městem. Mosul, ležící v oblasti velmi bohaté na zásoby ropy, je hospodářským a dopravním centrem severního Iráku.

Poloha a přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Rozkládá se 350 km severozápadně od Bagdádu v nadmořské výšce 250 m na pravém břehu řeky Tigridu. Poblíž, na protějším břehu, se rozkládají pozůstatky starobylého města Ninive, které bylo v 7. století př. n. l. metropolí asyrské říše.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie sahá do starověku, jednalo se o významné asyrské obchodní centrum, spojující Mezopotámii a Středomoří. V okolí Mosulu se vyskytuje ve třech dialektech novosyrština, která tvoří jednu ze dvou větví aramejštiny. V červnu 2014 bylo město dobyto Islámským státem, jehož bojovníci vyhnali křesťany a zničili množství muslimských a křesťanských náboženských památek.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Okolní oblast je národnostně převážně kurdská, ale ve městě samém od 90. let 20. století převažují Arabové a Kurdové jsou v menšině. Třetím nejpočetnějším etnikem jsou pak Turci. Mosul měl před americkou invazí ze všech iráckých měst nejpočetnější křesťanskou menšinu, od té doby se jejich počet snížil ze 100 000 na 5000, po obsazení města Islámským státem jich zbylo již jen 200.[1] Ve městě sídlí chaldejskokatolický arcibiskup a jižně od Mosulu se nachází trosky nejstaršího iráckého kláštera.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

V Mosulu se nachází velké rafinerie ropy, město je odedávna proslulé i svým textilním průmyslem – slovo mušelín je odvozeno právě z názvu Mosul.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Convert, pay tax, or die, Islamic State warns Christians

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]