Basra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: irácká provincie Basra.
Basra
البصرة
Pohled na Basru
Pohled na Basru
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška5 m n. m.
StátIrákIrák Irák
governorát (provincie)Basra
Basra
Basra
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha181 km²
Počet obyvatel1 914 905 (2009)
Hustota zalidnění10 579,6 obyv./km²
Správa
Vznik638
Oficiální webwww.basra.gov.iq
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Basra (arabsky البصرة, Al-Basra) je třetí největší město v Iráku (po Bagdádu a Mosulu). Žije v něm asi 1,9 milionu obyvatel. Basra je hlavním městem stejnojmenné provincie a leží 545  km jižně od hlavního města Bagdádu.

Poloha a přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Basra leží v ploché krajině jižního Iráku na řece Šatt al-Arab asi 110 km od jejího ústí do Perského zálivu. Podnebí je pouštní, kontinentální s výraznými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Spadne tu více srážek (182 mm), než ve vnitrozemí díky blízkosti pobřeží. Do města mohou po řece vplout i oceánské lodě.

Basra spolu s dalšími městy v Perském zálivu má jedny z nejteplejších lét na celé planetě, kdy denní teploty vzduchu se pohybují kolem hodnoty 50 °C a nejnižší teploty v noci málokdy klesnou pod 30 °C.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno již v roce 636 chalífem Umarem ibn al-Chattábem jako opěrný bod arabské expanze do oblasti Mezopotámie a sehrálo důležitou roli v historii Islámu.

V roce 1947 měla Basra 101 535 obyvatel, o deset let později to bylo již 219 167 lidí. Místní univerzita byla založena roku 1964.

Během operace Pouštní bouře v roce 1991 se stala dějištěm povstání proti vládě Saddáma Husajna, které bylo krvavě potlačeno. Na jaře 2003 se během spojenecké invaze odehrála bitva o Basru.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází nejdůležitější irácký přístav a ropný terminál.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]