Přeskočit na obsah

Rumajlá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Požár na poli Rumajlá 27. dubna 2003

Rumajlá je ropné pole situované v jižní části Iráku (přibližně 30 km jižně od Basry), jeho část zasahuje do Kuvajtu. Pole bylo objeveno brazilskou společností Braspetro v 70. letech, Saddám Husajn později těžbu nad tímto polem znárodnil.[1] Rumaila je považována za největší ropné pole, jaké kdy bylo v Iráku objeveno a je považováno za třetí největší ropné pole na světě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Válka v Zálivu[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Válka v Zálivu.

Na začátku 90. let se mezi oběma zeměmi, do kterých pole zasahuje, rozhořely spory ohledně těžení ropy metodou šikmých vrtů, které údajně pod úrovní země překračovaly státní hranice. Byl to jeden z důvodů irácké invaze do Kuvajtu v roce 1990. Během irácké invaze v roce 2003 irácká armáda přes něj položila 18 km dlouhé obranné minové pole, které obsahovalo odhadem 100 000 min. Během války v Zálivu ustupující irácké jednotky několik vrtů tohoto pole zapálily jako obranný manévr.

Ve skutečnosti před iráckou okupací Kuvajtu v roce 1990 Kuvajt navrtal pouze 8 vertikálních vrtů ve své části pole Rumaila a výroba byla omezena kvůli různým technickým problémům. Záležitost pro Kuvajt byla spíše teritoriální než ropa. Kuvajt nikdy nevrtal odchylné vrty, které překračovaly irácké hranice.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Po osvobození Kuvajtu v roce 1991 se výbor OSN pro demarkaci hranic vrátil k historickým údajům a posunul kuvajtskou hranici na sever, což znamenalo, že Irák vyráběl z kuvajtského území.

V červnu 2009 získaly kontrakt na těžbu na tomto poli ropné korporace CNPC a British Petroleum (BP).[2]

Zdraví a ekologie[editovat | editovat zdroj]

Plyn, tedy vedlejší produkt při těžbě ropy, je zde spalován otevřeně, což produkuje znečišťující látky spojené s rakovinou. Irácký zákon zakazuje spalování plynu méně než 10 km od domovů lidí, ale BBC zjistila v roce 2022 plyn, který byl spalován až 350 metrů od domovů lidí. Uniklá zpráva z ministerstva zdravotnictví (Irák) obviňuje znečištění ovzduší z 20% nárůstu rakoviny v Basře mezi lety 2015 a 2018. Irácké ministerstvo zdravotnictví zakázalo svým zaměstnancům mluvit o poškození zdraví.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rumaila Field na anglické Wikipedii.