Osman I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Osman I.

1. sultán Osmanské říše
Rodné jméno Osman
Narození 1258
Bilecikská provincie
Úmrtí 1326
Bilecikská provincie
Místo odpočinku Bursa
Národnost Osmanská
Občanství osmanské
Titul sultán
Následovník Orhan I.
Nábož. vyznání Islám
Manžel(ka) Malhun Hatun a Rabia Bala Hatun
Děti Aleaddin Pasha Osman I.
Rodiče Ertuğrul a Halime Hatun
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Osman I., Othman nebo Osman Gazi (arabsky: Utmán I.; (* 13. února 1258 – † 1./9. srpna 1326) byl turecký vůdce a zakladatel Osmanské dynastieOsmanské říše (1299).

Byl synem Ertuğrula Gâziho z kmene Oğuza (Turkické národy) Bozok – Kayı. Získal islámské vzdělání (Islám, tradice). Podle dobových zvyklostí a tradicí dostal výbornou vojenskou výchovu. Od otcových vojenských přátel a velitelů se naučil zacházet se šavlí, vrhat kopím, jezdit na koni. Poslouchal jejich zkušenosti ze svatých náboženských bojů (gazâ). Od mládí se k nim připojoval, vítězil, získával tak zkušenosti a rozvíjel, posiloval své velitelské schopnosti.

Turecko v té době ohrožovaly z východní strany kmeny Mongolské říše a její západní část byla ovládána Byzantskou říší. Ohrožení, zvláště ze strany Mongolů, stimulovalo islámské kmeny ke sjednocení a ke společné obraně. Tímto sjednotitelem se stal právě Osman I., jenž převzal mnohé vojenské prvky Mongolů a postupem času vytvořil ve středním Turecku říši, která byla schopna čelit nepřátelským vojskům. Vznikl tak mocný stát, pojmenovaný po něm, ovládající po dobu téměř šesti set let velké oblasti Západní Asie, Severní Afrikyvýchodní Evropy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Osmanští sultáni
Předchůdce:
-
12881326
Osman I.
Nástupce:
Orhan I.